fot. @MON_GOV_PL

Prezydent RP i szef MON na ćwiczeniu Anakonda-20

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak będą w poniedziałek na poligonie w Ustce obserwować element ćwiczenia Anakonda-20 – poinformowało w piątek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

„O godz. 15.00 na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak będą obserwowali główny element taktyczny ognia połączonego (Joint Fires) podczas ćwiczenia Anakonda-20” – poinformowało BBN.

Będzie on polegał na skoordynowanym wsparciu ogniowym prowadzonym na morzu przez śmigłowce Mi-14, w powietrzu przez samoloty F-16 i Su-22 i na lądzie przez samobieżne armatohaubice 155 mm Krab.

W planie są wystąpienia prezydenta i szefa MON.

Rozpoczynająca się w poniedziałek ósma edycja ćwiczenia Anakonda odbędzie się bez udziału wojsk sojuszniczych. Z powodu pandemii i zaangażowania wojsk w jej powstrzymywanie, została też przesunięta data ćwiczenia planowanego początkowo na maj-czerwiec.

W ćwiczeniu zorientowanym na doskonalenie działań różnych rodzajów sił zbrojnych wyeksponowana będzie rola Marynarki Wojennej doskonalącej współdziałanie sił okrętowych, brzegowych oraz lotnictwa morskiego. Działalność marynarki zostanie wpisana w operację połączoną, prowadzoną na całym terytorium kraju.

Wojska Lądowe będą ćwiczyć wsparcie ogniowe sił morskich. Ćwiczenie będzie się odbywać na poligonie w Ustce, w miejscu ćwiczenia Gepard-20 w Orzyszu i ćwiczenia Karakal-20 w Nowej Dębie.

Ćwiczenie Anakonda – największe narodowe ćwiczenie Wojska Polskiego – odbywa się co dwa lata od 2006 r. Jego organizatorem jest DO RSZ. Dotychczas największa była edycja z 2016 r. – były to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. – wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl