fot. PAP/EPA

Prezydent Republiki Serbskiej: Przedłożę Sarajewu „pokojowe rozwiązanie państwa”

Milorad Dodik, prezydent Republiki Serbskiej – części autonomicznej Bośni i Hercegowiny – zapowiedział w środę zaproponowanie Sarajewu „pokojowego rozwiązania państwa” – podała telewizja RTRS.

Przegłosowaniem rezolucji ONZ ws. ludobójstwa w Srebrenicy „podpisany zostanie koniec istnienia Bośni i Hercegowiny” – ogłosił Dodik. W czwartek – w dzień, w którym Zgromadzenie Ogólne ONZ rozpocznie obrady nad rezolucją – rząd Republiki Serbskiej zorganizuje w Srebrenicy (będącej częścią większościowo serbskiej części BiH – PAP) swoje posiedzenie wyjazdowe.

„W czasie posiedzenia zaproponowane zostanie pokojowe rozwiązanie Bośni i Hercegowiny” – wyjaśnił prezydent RS, dodając, że „niezależnie od tego, czy dojdzie do tego wkrótce, czy nie, my wybieramy pokojowe rozstanie”.

Emir Suljagić, dyrektor Centrum Pamięci Srebrenica-Potoczari, poinformował w środę, że napięcie w Srebrenicy i wokół niej wzrosło po tym, gdy prezydent Dodik ogłosił, że w mieście tym odbędzie się posiedzenie rządu Republiki Serbskiej.

Podkreślił, że obecnie ulice miasta są pełne policjantów oraz funkcjonariuszy sił specjalnych.

Rezolucja ONZ ma m.in. ustanowić 11 lipca Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ludobójstwie, potępia negowanie ludobójstwa w Srebrenicy jako wydarzenia historycznego oraz gloryfikowanie jego sprawców. Dokumentowi aktywnie sprzeciwiają się władze Serbii oraz serbscy politycy z BiH.

Milorad Dodik ogłaszał wcześniej, że „władze Republiki Serbskiej wykazują się już determinacją we wdrażaniu działań mających doprowadzić do niepodległości” zamieszkiwanej w większości przez Serbów części BiH. Polityk zaprzeczył przy tym – łamiąc bośniackie prawo – że w okolicach Srebrenicy doszło do ludobójstwa.

Prezydent Serbii, Aleksandar Vuczić, oceniał, że celem rezolucji jest „zniesienie Republiki Serbskiej oraz zażądanie od Belgradu reparacji wojennych”.

W lipcu 1995 roku w okolicach Srebrenicy, będącej do momentu przejęcia przez Serbów tzw. strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ, zamordowano ponad 8 tys. mężczyzn i chłopców, zamieszkujących kraj bośniackich muzułmanów. Nadal poszukuje się szczątków ok. tysiąca ofiar. W skład Republiki Serbskiej weszły m.in. tereny, na których dokonano ludobójstwa i czystek etnicznych, w tym miasto Srebrenica.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl