PAP/Marcin Obara

Prezydent Mołdawii z wizytą w Polsce

Prezydent Mołdawii Maia Sandu złożyła w poniedziałek oficjalną wizytę w Polsce. Rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą skoncentrowane były na sytuacji bezpieczeństwa w regionie i współpracy bilateralnej. Poruszone zostały także kwestie związane z perspektywami wzmocnienia integracji Mołdawii ze strukturami euroatlantyckimi oraz dalszej współpracy w ramach programu Partnerstwa Wschodniego.

Po spotkaniu z Maią Sandu prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaoferował Mołdawii pomoc przez podzielenie się polskimi doświadczeniami w zakresie przemian demokratycznych, m.in. dotyczących budowania samorządu terytorialnego i walki z korupcją.

– Mamy tutaj duże doświadczenie, a zmiany, które nastąpiły w Polsce w tym zakresie na przestrzeni ostatnich 30 lat, przynoszą dzisiaj bardzo wiele pozytywnych efektów. Dlatego powiedziałem Pani prezydent, że będziemy mogli się podzielić tymi doświadczeniami – mówił Andrzej Duda, prezydent RP.

Szef państwa polskiego zapewnił także, że Mołdawia może liczyć na wsparcie Polski w organizacjach międzynarodowych, w których nasz kraj jest obecny.

– Uważamy, że konieczne jest zachowanie integralności terytorialnej Mołdawii w międzynarodowo uznanych granicach. To jest sprawa fundamentalna i tutaj zawsze będziemy wspierali Mołdawię we wszystkich jej działaniach, które do tej integralności będą zmierzały – wyjaśnił prezydent.

Republika Mołdawii wybrała drogę europejskiej modernizacji i pomoc Polski staje się dzisiaj kluczowa – mówiła prezydent Maia Sandu.

– Doceniamy konsekwentną pomoc Polski dla europejskich aspiracji naszego kraju, a także dla podtrzymania włączenia Republiki Mołdawii do europejskich programów pomocowych – poinformowała Maia Sandu, prezydent Mołdawii.

Maia Sandu podkreślała również, że Polska jest jednym z państw założycieli Partnerstwa Wschodniego, w którym to unijnym programie Mołdawia z dużym sukcesem bierze udział od ponad 10 lat.

– Liczymy na wsparcie, a także na wizję ze strony Polski, jeśli chodzi o umocnienie współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego – powiedziała Maia Sandu.

Jak podkreślił dr Marceli Burdelski z uniwersytetu wrocławskiego, Mołdawia to najlepszy sojusznik w ramach Partnerstwa Wschodniego.

–  Z tych 6 państw Partnerstwa Wschodniego, które kiedyś zaproponowała Polska i Szwecja, właściwie tylko Mołdawia jest krajem stabilnym. Myślę, że ta wizyta pani prezydent Mai Sandu, rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i Ministerstwem Spraw Zagranicznych przyczynią się do dalszego rozwoju stosunków i będzie to bardzo dobry partner dla Polski – ocenił dr Marceli Burdelski.

Prezydent Mołdawii odbyła w poniedziałek także rozmowy z marszałkami Sejmu oraz Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

TV Trwam News

drukuj