PAP/Mateusz Marek

Prezydent Estonii: Doceniamy wkład Polski w politykę NATO w regionie bałtyckim

Estonia docenia wkład Polski w politykę NATO w regionie bałtyckim oraz w rozmowy o problemach Ukrainy – mówiła we wtorek w Warszawie prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

Prezydent Estonii na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą podkreśliła, że Polska jest strategicznym sojusznikiem jej kraju.

„Dzielimy wspólne zrozumienie na temat bezpieczeństwa regionalnego, kwestie związane z Rosją i współpracą transatlantycką. Wspólnie pracujemy w ramach NATO i Unii Europejskiej” – powiedziała Kersti Kaljulaid. Jak dodała, Estonia docenia wkład Polski w politykę NATO w regionie bałtyckim, a także na Łotwie.

„Także bardzo doceniam to, jak zaangażowaliście się i współpracujecie, jeśli chodzi o dyskusję z Ukrainą, o problemach Ukrainy. Nasze dyskusje są niezwykle ważne, ponieważ musimy pokazywać solidarność wobec wszystkich partnerów zza wschodniej granicy” – zaznaczyła.

Jej zdaniem Polska i Estonia powinny dążyć do częstszych spotkań z przedstawicielami Ukrainy.

„Musimy wykorzystać nasze możliwości, aby pomóc Ukrainie sprawić, by była bliższa naszym gospodarkom i naszemu myśleniu o przyszłości” – dodała prezydent.

Wyraziła przekonanie, że Ukraina może być beneficjentem różnego rodzaju funduszy dostępnych w ramach Inicjatywy Trójmorza. Odniosła się także do problemów Białorusinów.

„Stoimy za Białorusinami. Oni powinni decydować o swojej przyszłości. Każdy kraj powinien mieć prawo do demokratycznego decydowania o swojej przyszłości” – zaznaczyła Kersti Kaljulaid.

Prezydent Estonii wskazała również, że jej kraj może współpracować z Polską m.in. w kwestiach innowacji, nowych technologii czy cyfryzacji.

 

PAP

drukuj