fot. wikipedia

Prezydent Chin podsumował pierwsze Forum Pasa i Szlaku

Prezydent Chin Xi Jinping podsumował zakończone dziś pierwsze Forum Pasa i Szlaku. Spotkanie odbywało się nad jeziorem Yanqi pod Pekinem. Wśród podpisanych umów znalazło się porozumienie zawarte między chińskimi i polskimi kolejami państwowymi.

Xi zapowiedział, że forum będzie odbywać się cyklicznie, a jego kolejna, druga edycja jest zaplanowana na 2019 r. Poinformował, że 68 państw podpisało dotychczas umowy o współpracy z Chinami w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku.

Podsumowując forum, prezydent Chin mówił o pięciu głównych płaszczyznach, w tym o przeniesieniu istniejącej inicjatywy na wyższy, bardziej międzynarodowy poziom. Podkreślił wagę stworzenia „ducha Jedwabnego Szlaku” i postępowania drogą otwartą dla wszystkich chętnych, która jednocześnie nie będzie narzucała im celów politycznych. Rozwój w ramach projektu Pasa i Szlaku ma też zwiększać efekty na zasadzie synergii, wynikającej z globalizacji i tworzenia nowych ułatwień, np. nowych forów biznesowych, inteligentnych miast czy transgranicznego e-handlu.

Xi wspomniał o stworzeniu mapy drogowej tej inicjatywy i podkreślił, że szczyt w Pekinie posłużył do wskazania jej priorytetów, również za pomocą mechanizmów tzw. miękkiej łączności, jako jej przykłady wskazując znoszenie barier celnych i walkę z korupcją. Jako cel wskazał też praktyczny wymiar współpracy, który – jak podkreślił – przełożył się na liczbę podpisanych podczas Forum dokumentów.

Na liście ponad 270 osiągnięć tego spotkania znalazło się także podpisanie umowy między polskimi a chińskimi kolejami państwowymi w sprawie ułatwień w transporcie kontenerowym. Podobne porozumienie China Railway zawarła także z Białorusią, Niemcami, Kazachstanem, Mongolią i Rosją.

Prezydent Państwa Środka powtórzył zapewnienia o otwarciu nowych linii kredytowych przez China Development Bank (Chiński Bank Rozwoju) oraz China Exim Bank. Podsumował swoje wystąpienie nawiązaniem do przysłowia brzmiącego: „Jedno pióro nie sprawia, że ptak może latać, a jedna podkowa nie czyni konia szybkim”. Podobnie obecne osiągnięcia ze szczytu Pasa i Szlaku nie są według Xi ostatecznym celem, a jedynie jednym z pierwszych kroków na drodze do realizacji inicjatywy.

PAP/RIRM

drukuj