Prezes Wód Polskich: Pierwsze tygodnie wiosny bez zagrożenia powodziowego

W pierwszych tygodniach wiosny nie należy spodziewać się zagrożenia powodziowego informuje Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Nie to jest dziś jednak głównym problemem podmiotu funkcjonującego od stycznia. Kłopot sprawiają nowe taryfy za korzystanie z wodociągów.

Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne trzy dni temu zakończyły zgłaszanie propozycji nowych taryf. Na ostateczną decyzję w sprawie taryf Wody Polskie mają 45 dni. Nie będzie przyzwolenia na bezzasadne podwyżki – podkreśla prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Przemysław Daca.

„Szczególnie będziemy się przyglądali tym wnioskom, w których są zawarte podwyżki. Będziemy je dokładnie sprawdzali lub w tych przypadkach, gdzie są wysokie stawki szczególnie w porównaniu z innymi regionami. Będziemy sprawdzać, czy te wysokie stawki są uzasadnione” – mówi Przemysław Daca.

Jeśli zatem gdziekolwiek pojawiłyby się podwyżki, to tylko z jednego powodu – sygnalizuje zastępca prezesa Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

„Zdajemy sobie sprawę, że czasem na tę cenę wpływa właśnie amortyzacja środków unijnych i też inwestycje, które samorządy poczyniły w sieci w ciągu ostatnich lat” – zaznacza Joanna Kopczyńska.

Nierzadkie są przypadki, jak choćby Warszawa, gdzie gminy zdecydowały się na obniżenie stawek. To jasny sygnał, że możliwość obniżek taryf za wodę były i wcześniej, zanim powołano Państwowe Gospodarstwo Wodne. Wody Polskie funkcjonują dopiero od stycznia tego roku.

„Tutaj myślę, że powinni państwo zadać pytanie włodarzom w Warszawie, jak i innym, dlaczego dopiero teraz obniżki zostały wprowadzone. Być może dlatego, że jest regulator w postaci Wód Polskich” – podkreśla Przemysław Daca.

Dokonano także pierwszych ocen systemu ochrony przed powodzią – zauważa wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek.

„Mam ogromną nadzieję, że nowy podmiot Polskie Wody i regionalny zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, jeśli chodzi o Wisłę bo Wisła lubelska podlega Warszawie – stanie na wysokości zadania i tym razem nie będzie już żadnych wymówek” – mówi prof. Przemysław Czarnek.

Do tej pory nikt nie podjął się np. odmulenia dna Wisły i wycięcia zadrzewień na międzywalu, co groziło dużą falą powodziową. Co istotne, obecnie zjawiska powodzi nie da się całkiem wyeliminować – przypomina Bogusław Pinkiewicz, rzecznik regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

„Ze względu na zmiany klimatyczne musimy się liczyć z tym, że ryzyko powodzi będzie rosło. Coraz częściej mamy do czynienia z nawalnymi deszczami. Coraz częściej mamy do czynienia z gwałtownymi przyborami wód i musimy się na to przygotowywać” – zwraca uwagę Bogusław Pinkiewicz.

Na razie eksperci Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oceniają aktualne warunki pogodowe na dobre. W najbliższym czasie nie należy zatem spodziewać się zagrożenia powodziowego. Dodatkowo zbiorniki retencyjne mają wystarczające rezerwy, aby przyjąć nadmiar wód z roztopów. Na stronie http://kzgw.gov.pl można na bieżąco sprawdzać poziom ryzyka powodziowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl