PAP/Paweł Supernak

Prezes NBP: W kolejnych kwartałach inflacja w Polsce będzie nadal stopniowo spadać

Po tym, jak Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, w czwartek jej decyzję uzasadniał prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński.

W listopadzie roczny wskaźnik inflacji ponownie się obniżył – do 6,5 procenta, co oznacza, że od lutego spadek sięgnął blisko 12 punktów procentowych. Prezes Narodowego Banku Polskiego oznajmił, że wyniki pokrywają się z prognozami banku centralnego.

– W kolejnych kwartałach inflacja w Polsce będzie nadal stopniowo spadać. Ten spadek jest oczywiście wolniejszy, coraz wolniejszy, jak we wszystkich krajach. Im niższy poziom, tym wolniejszy spadek, ale on następuje – tłumaczył prof. Adam Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej nie podjęła decyzji o obniżce stóp procentowych. Pozostają one na tym samym poziomie kolejny miesiąc. A od momentu, gdy osiągnęły szczyt, spadły łącznie o 100 punktów bazowych. Dalej mocno windują raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem.

– Zwykle tak jak wzrost stóp procentowych jest post factum, tak samo w drugą stronę – chwilę na tę reakcję musimy zaczekać, by sytuacja ekonomiczna po prostu się na tyle ustabilizowała, aby podjąć racjonalną decyzję – zauważył dr Mariusz Sokołek, ekonomista.

Przeciwko inflacji, o czym przypomniał prezes Narodowego Banku Polskiego, działa mocny kurs złotego. Jednocześnie nie zniknęły wątpliwości, jakie będą towarzyszyły kształtowaniu się inflacji w kolejnych miesiącach. Wpływ na nią będzie miało to, czy i jak długo utrzymane zostaną dotychczasowe elementy wchodzące w skład tarczy antyinflacyjnej. Wśród nich mrożenie cen energii.

– Jak będzie jakaś decyzja na pół roku, to też trzeba się będzie zastanawiać, co dalej, bo my prognozujemy cały rok. (…) Sam VAT na żywność może o 0,9 – według naszych szacunków – zmieniać poziom inflacji – wyjaśniał prezes NBP.

Zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje na razie do końca bieżącego roku. Dr Mariusz Sokołek wyjaśnił, że po nowym roku w górę pójdzie minimalne wynagrodzenie, co będzie miało wpływ na budżety firm.

– Koszty produkcji znowu wzrosną dość istotnie. To jest taki obszar, gdzie inflacja może zareagować – ocenił ekonomista.

Ze słów prezesa Narodowego Banku Polskiego wynika, że duży wpływ na dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej będzie miała marcowa projekcja inflacji.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl