PAP/EPA

Premier Netanjahu: Zrobimy wszystko, by powstrzymać Iran przed posiadaniem broni nuklearnej

Premier Benjamin Netanjahu dołączył do głosów ostrzegających, że Izrael podejmie wszelkie działania, by powstrzymać Iran przed uzyskaniem broni jądrowej. Wypowiedź premiera odnoszącą się do raportu agencji ONZ o irańskim programie nuklearnym – zacytował w piątek portal Times of Israel.

„Słyszę wszystkie doniesienia dotyczące Iranu, więc mam jasne przesłanie zarówno dla Iranu, jak i społeczności międzynarodowej: Izrael zrobi wszystko, co konieczne, aby uniemożliwić Iranowi posiadanie broni jądrowej” – powiedział Netanjahu w przesłaniu wideo opublikowanym na Twitterze.

Również minister obrony, Joav Galant, ostrzegł w czwartek, że Izrael może być zmuszony do działania w obliczu „nasilających się” zagrożeń, w szczególności ostatnich wydarzeń związanych z irańskim programem nuklearnym.

„Niebezpieczeństwa stojące przed państwem Izrael nasilają się i możemy być zmuszeni do wypełnienia naszego obowiązku w celu ochrony nienaruszalności Izraela, a zwłaszcza przyszłości narodu żydowskiego” – powiedział Galant podczas ceremonii awansowania dwóch generałów.

Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, odwołał w związku z napiętą sytuacją w regionie planowaną podróż do Izraela – podały izraelskie media. Jeden z wysokich rangą izraelskich urzędników powiedział w odniesieniu do tej sytuacji, że „nie można zignorować krytycznego momentu” w jakim następuje decyzja o odwołaniu wizyty.

„Amerykanie zdali sobie sprawę, że kwestia nuklearna nie może zostać rozwiązana bez działań wojskowych w Iranie” – dodał izraelski urzędnik.

Times of Israel pisze, że komentarze te pojawiły się po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zamknęła dochodzenie w sprawie irańskiego programu nuklearnego, a także w związku z doniesieniami, że Izrael obawia się, iż Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku nowego porozumienia nuklearnego z Teheranem, któremu państwo żydowskie zdecydowanie się sprzeciwia.

MAEA ogłosiła w raporcie kwartalnym, który w minioną środę zacytowała agencja Reutera, że Iran nadal zwiększa zapasy wzbogaconego uranu, powyżej limitu ustalonego w międzynarodowej umowie nuklearnej z 2015 roku; rezerwy te wzrosły w ciągu kwartału o 983,7 kg.

Raport MAEA głosi też, że udało się wyjaśnić sprawę cząsteczek uranu wzbogaconego do 83,7 proc., które wykryto w trzech niezadeklarowanych obiektach w Iranie, w tym w zakładach w mieście Mariwan, położonym na południowy wschód od Teheranu. Nie podano szczegółów dotyczących pochodzenia tych cząsteczek, jednak MAEA oznajmiła, że wyjaśnienia strony irańskiej są wystarczające i „na tym etapie nie ma w tej kwestii dodatkowych pytań”.

Innego zdania są władze Izraela.

„Wyjaśnienia Iranu dotyczące obecności materiału jądrowego w tym miejscu nie są wiarygodne ani technicznie możliwe” – powiedział rzecznik izraelskiego MSZ, Lior Haiat.

„Iran nadal okłamuje MAEA i oszukuje społeczność międzynarodową” – dodał.

Associated Press przypomina, że eksperci wiążą zakłady Mariwan z tajnym wojskowym programem nuklearnym Iranu.

Od poniedziałku w Izraelu trwają dwutygodniowe manewry symulujące wojnę na wielu frontach.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl