Premier M. Morawiecki: Budowa dróg lokalnych jest kluczowym elementem naszej polityki

Fundusz Dróg Samorządowych, budowa, rozwój sieci dróg lokalnych jest kluczowym elementem realizowanego przez rząd planu gospodarczego – podkreślił w środę w Szydłowcu premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na wspólnym briefingu z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem podkreślił, że rozwój dróg lokalnych gminnych i powiatowych, pozwala doprowadzić ruch, transport, turystów i przedsiębiorców do mniejszych miejscowości. To – jak podkreślił – „kluczowy element planu gospodarczego”, który jest realizowany przez rząd. Wskazał na prowadzenie nowych przedsięwzięć, inwestycji w każdej gminie i powiecie.

Zdaniem premiera, rozbudowa dróg lokalnych pozwala wyrównywać szanse i „być kołem zamachowym w mniejszych ośrodkach”. Według niego, dzięki prowadzonym inwestycjom, z mniejszych miejscowości nie muszą wyjeżdżać młodzi ludzie.

„Szydłowiec przez wiele lat cierpiał z powodu bardzo wysokiego bezrobocia i dalej tutaj są tereny chłonne nowych miejsc pracy. Żeby tak się działo, musimy rozwijać inwestycje lokalne” – dodał.

Zaznaczył, że w ostatnich miesiącach w ramach funduszu dróg samorządowych dla powiatu szydłowieckiego przeznaczonych zostało ponad 5 milionów złotych.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Fundusz Dróg Samorządowych jest „ukoronowaniem naszej wiarygodności”. Dzięki niemu – według premiera – zrealizowano już „tysiące” projektów, a w kolejnych latach Fundusz będzie rozwijany.

Andrzej Adamczyk minister infrastruktury ocenił, że Fundusz Dróg Samorządowy został wprowadzony i działa dzięki dobrej współpracy rządu z prezydentem. Zaznaczył, że FDS sprawdza się, mimo, że posłowie opozycji mieli do ustawy wiele zastrzeżeń.

„Posłowie opozycji mieli bardzo dużo wątpliwości. Twierdzili, że taki program nie w takim kształcie, nie w taki sposób powinien zostać wprowadzony. Pomimo tych wątpliwości większość parlamentarna – bardzo rozsądnie – tę ustawę przyjęła, a prezydent ją podpisał” – powiedział.

Min. Adamczyk zaznaczył, że w tym roku w ramach fundusz w Polsce wyremontowanych zostanie ponad 3,5 tys. kilometrów dróg. Wykonanych zostanie 2.4 tys. inwestycji na kwotę około 3,2 mld złotych.

„Te zadania to tysiące miejsc pracy. To zadania zlecane polskim firmą działającym w wymierzę gminnym czy powiatowym, często firmom rodzinnymi. To nie wielkie gigantyczne globalne firmy budowlane, ale właśnie rodzime firmy przejmują te zadania i tak będzie też w roku 2021” – podkreślił min. Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury zaapelował jednocześnie do samorządowców o aplikowanie o środki z funduszu.

„Fundusz Dróg Samorządowych w kwocie 36 mld złotych działa, ma się bardzo dobrze, a samorządy czerpią z niego w pełnej wysokości. Nie ma samorządowca, który nie doceniałby tego programu. Każdy mówi +ten program rządowi Prawa i Sprawiedliwości się udał, trzymajcie tak dalej+, dlatego zachęcam i zapraszam wszystkich samorządowców, aby od jutra kontaktowali się z właściwymi urzędami wojewódzkimi i składali wnioski do Fundusz Dróg Samorządowych” – dodał.

Podkreślił, że rozwój infrastruktury drogowej jest oczekiwany przez Polaków.

„Polacy oczekują bezpiecznych przewidywalnych, komfortowych dróg, chodników, przejść dla pieszych. To wszystko gwarantuje rządowy fundusz wsparcia, jakim jest Fundusz Dróg Samorządowych” – powiedział min. Andrzej Adamczyk.

PAP

drukuj