fot. PAP/EPA

Premier Estonii: Uszkodzenia gazociągu Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych są ze sobą powiązane

Uszkodzenia gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią i kabli telekomunikacyjnych pomiędzy Estonią a Finlandią i Szwecją są ze sobą powiązane – powiedziała w czwartek estońska premier, Kaja Kallas, po spotkaniu z szefami rządów Szwecji i Finlandii.

Kaja Kallas po spotkaniu w Brukseli z fińskim premierem, Petterim Orpo, i szwedzkim szefem rządu, Ulfem Kristerssonem, stwierdziła, że są podstawy, aby sądzić, że sprawy Balticconnector i kabli komunikacyjnych są ze sobą powiązane.

– Będziemy nadal ustalać okoliczności w ścisłej współpracy z Finlandią i Szwecją, a także innymi sojusznikami i partnerami. Ważne jest, abyśmy dokładnie sprawdzili wszystkie wersje i nie wyciągali pochopnych wniosków. Obecnie nie można potwierdzić ani obalić żadnej wersji dotyczącej estońskich kabli komunikacyjnych – powiedziała.

– Współpraca między trzema krajami w zakresie dochodzeń w tych sprawach jest skuteczna i ważne jest, abyśmy kontynuowali ją w ten sam sposób – dodała estońska premier.

Kaja Kallas podkreśliła, że oprócz rozmów na temat tych śledztw toczyła się także szersza dyskusja na temat zapewnienia bezpieczeństwa rejonu Morza Bałtyckiego.

Na początku października na dnie Zatoki Fińskiej doszło do spadku ciśnienia w podmorskim gazociągu Balticconnector oraz awarii kabli telekomunikacyjnych łączących Finlandię i Szwecję z Estonią. Estońscy ministrowie obrony, spraw zagranicznych i klimatu wskazali wówczas, że za uszkodzenie gazociągu odpowiada człowiek.

24 października fińskie Centralne Biuro Policji Kryminalnej (KRP) poinformowało, że gazociąg mógł zostać uszkodzony przez uderzenie kotwicy, a główne podejrzenie skierowane jest obecnie na frachtowiec pływający pod banderą Hongkongu.

Estońska prokurator Triinu Olev powiedziała wcześniej, że śledczy starają się obecnie ustalić, czy kable nie zostały także uszkodzone przez chiński statek New Polar Bear.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl