fot. PAP/EPA

Premier Australii M. Turnbull: chcemy umowy handlowej z Wielka Brytanią

Premier Australii M. Turnbull przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii. Głównym tematem rozmów z premier Wielkiej Brytanii Theresą May jest umowa o wolnym handlu, którą Australia chce zawrzeć jak najszybciej.

Wczoraj podczas wspólnej konferencji prasowej z brytyjską premier Theresą May, premier Australii Malcolm Turnbull podkreślił, że liczy na wypracowanie nowego porozumienia wkrótce po tym, jak Wielka Brytania opuści UE w marcu 2019 roku.

– Uznaliśmy, że gdy Wielka Brytania wycofa się z Unii Europejskiej, jesteśmy gotowi zawrzeć umowę o wolnym handlu z Wielką Brytanią, tak szybko jak tylko będzie ona w stanie to zrobić – powiedział M. Turnbull.

Jak ocenił, Brexit otwiera dla Brytyjczyków szerokie horyzonty i stanowi dużą szansę. Natomiast premier Wielkiej Brytanii potwierdziła zamiar Wielkiej Brytanii i Australii do podpisania umowy handlowej.

– Wielka Brytania i Australia są największymi partnerami handlowymi i inwestorami w sukcesie gospodarczym każdego z nas. Nasze silne i rosnące relacje handlowe mają blisko 14 mld funtów. Oboje wyraźnie wyraziliśmy chęć kontynuacji pogłębiania naszych stosunków handlowych i inwestycyjnych – mówiła Theresa May.

Wcześniej liderzy obu państw odwiedzili londyńskie targowisko, gdzie na początku czerwca w zamachu terrorystycznym zginęło osiem osób – w tym dwóch obywateli Australii.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj