Prawosławni przekażą katolikom św. ogień z Jerozolimy

Prawosławni przekażą w Wielkanocną Niedzielę katolikom w Białymstoku święty ogień, który zostanie przywieziony z Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie przez delegację polskiej Cerkwi.

W tym roku Wielkanoc w obu obrządkach przypada w tym samym terminie. Przekazanie świętego ognia odbędzie się ok. godz. 6:00 rano w Niedzielę Wielkanocną, przed katolicką bazyliką metropolitalną (kościołem farnym) w Białymstoku.

Metropolicie białostockiemu, ks. abp. Edwardowi Ozorowskiemu przekaże go abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Od kilku lat delegacja polskiej Cerkwi przed świętami wielkanocnymi udaje się do Jerozolimy, gdzie w Wielką Sobotę ma miejsce cud zejścia ognia z grobu Chrystusa.

W tym roku tej delegacji będzie przewodniczył ks. bp siemiatycki Jerzy, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego. Ogień późnym wieczorem w Wielką Sobotę dotarł do prawosławnej katedry metropolitalnej w Warszawie, gdzie odbierze go zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, a stamtąd będzie przekazywany do innych diecezji. Ok. północy trafił do Białegostoku, gdzie tradycyjnie odebrał go ks. abp Jakub.

W tym roku Wielkanoc w Cerkwi przypada w tym samym terminie, co u katolików. Ponieważ w obu obrządkach data święta wyliczana jest nieco inaczej, nie dzieje się tak jednak stale i często prawosławni obchodzą Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet 5-tygodniowa. Ogień do katolików trafi przed poranną Mszą Rezurekcyjną (w cerkwiach uroczystości są w nocy). Od tego ognia zostanie zapalony paschał i świece na ołtarzu.

„Mieszkamy razem, dzielimy się tym bogactwem, które mamy, z braćmi, wiernymi Kościoła rzymskokatolickiego. To piękna inicjatywa” – powiedział rzecznik prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej ks. Anatol Szymaniuk. Dodał, że to nowość w relacjach katolików i prawosławnych, tym bardziej, że nie co roku Wielkanoc przypada w tym samym czasie.

W Białymstoku nie będzie to jedyny akcent wspólnego świętowania Wielkiej Nocy przez katolików i prawosławnych. W sobotę w południe w centrum miasta odbędzie się ekumeniczne święcenie pokarmów na świąteczne stoły. Poświęcenia pokarmów dokonają obaj hierarchowie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl