Prawosławni pielgrzymi zdążają na uroczystości do Supraśla

Z różnych miejsc województwa podlaskiego zdążają do monasteru w Supraślu koło Białegostoku prawosławni pielgrzymi. W niedzielę wieczorem rozpoczną się tam dwudniowe uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej.

Należą one do głównych świąt w tym klasztorze, uważanym za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.

W najliczniejszej pieszej pielgrzymce, która w niedzielę po południu wyruszyła z Białegostoku, idzie ok. sześciuset osób – poinformowali przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, które jest organizatorem pielgrzymki. To nieco mniej, niż w ubiegłym roku, ale – w ocenie organizatorów – część osób starszych lub z małymi dziećmi mogła odstraszyć bardzo upalna pogoda.

Do pokonania pątnicy mają kilkanaście kilometrów, do Supraśla dotrą przed wieczornymi uroczystościami. Rokrocznie pielgrzymują w podobnych intencjach, przede wszystkim dziękując lub prosząc o zdrowie, pomoc w nauce lub w sprawach osobistych.

Do Supraśla pielgrzymują nie tylko wierni ze stolicy województwa podlaskiego, ale i bardziej odległych miejsc regionu, np. Hajnówki czy Sokółki.

Ok. 50 osób bierze udział w kajakowej pielgrzymce z Gródka. Co prawda jej pierwszy, sobotni etap, to piesza wędrówka, bo część rzeki okazała się niespławna z powodu niskiego poziomu wody, to w niedzielę pielgrzymi zwodowali kajaki i po południu dopłyną do Supraśla. To nawiązanie do historycznego przekazu o założeniu supraskiego monasteru ponad pięć wieków temu. Mnisi z Gródka spławili bowiem wówczas rzeką Supraśl krzyż a w miejscu, w którym krzyż zatrzymał się, powstał klasztor.

Główne uroczystości w supraskim klasztorze odbędą się w poniedziałek przed południem. Poprzedzi je całonocne czuwanie, z modlitwami za zmarłych. W obchodach ma wziąć udział m.in. zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.

Święto Ikony Matki Boskiej, na które zdążają pielgrzymi, jest jednym z najważniejszych w ponad 500-letnim monasterze w Supraślu. Podobną rangę w tym monasterze mają jeszcze: Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.

Pierwsza czczona w supraskim monasterze ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, ikonę czcili zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los jest nieznany. Ikona znajdująca się obecnie w Supraślu, jest kopią wykonaną przed ponad stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia klasztoru, zwanego Ławrą Supraską.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl