fot. PAP

Pracownicy ochraniający kopalnie będą protestować

Dziś o godz. 10.00, przed siedzibą Tauron Polska Energia rozpocznie się protest pracowników ochrony. W ten sposób wyrażą sprzeciw wobec umów śmieciowych oraz zbyt niskiego wynagrodzenia.

Od 28 grudnia ochronę Zakładów Górniczych Sobieski i Janina przejmie agencja DGP Security Partner z Legnicy. Nowy pracodawca oferuje wszystkim pracownikom tzw. umowy śmieciowe. Stawka godzinowa ma wynieść 9,5 złotych brutto. Ochroniarze obawiają się, że ta stawka zostanie obniżona.

Ludzie upominają się o swoją godność, nie chcą nic ponad umowę o pracę i pensję na poziome najniższej krajowej – mówi Wiesław Różański, przewodniczący Solidarności w Konsorcjum Ochrony Kopalń.

– Po prostu pracownicy ochrony zostali sprowadzeniu już do tzw. białych niewolników. Ochrona ma polegać tylko i wyłącznie na pracy na umowę zlecenie. To jest protest przeciwko wyzyskowi i walka o godność pracownika. My, jako pracownicy, nie chcemy „zarabiać kokosów” – chcemy być traktowani jak normalni ludzie, jak pracownicy, czyli zgodnie z Kodeksem pracy. Chodzi o zatrudnienie na umowę o pracę, przynajmniej za najniższą krajową – tyle i aż tyle. Dzisiaj wszystko sprowadza się tylko i wyłącznie do ceny. Nie liczy się bezpieczeństwo chronionych obiektów – powiedział Wiesław Różański.    

Nowy właściciel wygrał przetarg na usługi ochroniarskie ogłoszony przez Tauron Polska Energia S.A. Jak mówi Wiesław Różański – coraz częściej tego typu przetargi wygrywają firmy, które proponują ceny poniżej najniższej pensji.

RIRM

drukuj