PAP/Marcin Bielecki

Prace nad rozwojem gospodarki morskiej

Uruchomienie żeglugi na Odrze, budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu oraz pogłębienie toru wodnego między Szczecinem a Świnoujściem – to główne morskie inwestycje, które udało się zrealizować przez ostatnie cztery lata w województwie zachodniopomorskim. Rząd Zjednoczonej Prawicy planuje kolejne projekty dla tego regionu.

Cztery lata temu rozpoczęliśmy na Pomorzu Zachodnim odbudowę gospodarki morskiej. Zamierzamy kontynuować ten proces – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Jednoznacznie chcemy potwierdzić jako realizację na przyszłą kadencję, jeśli będzie nam to dane. Jesteśmy w połowie bardzo dużych inwestycji – oznajmił minister Marek Gróbarczyk.

Chodzi przede wszystkim o użeglowienie rzek, rozbudowę portów i odbudowę stoczni. Jednocześnie trwają także prace nad budową dróg prowadzących do nabrzeża. Lepsza infrastruktura przyniesie większe zyski dla portów.

– To są inwestycje, które zostały przez nas rozpoczęte i one bezwzględnie muszą zostać wykonane – podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Ośmioletnie rządy koalicji PO-PSL doprowadziły do upadku przemysłu stoczniowego.

– Zastaliśmy stocznię zrujnowaną, z pociętymi ciągami technologicznymi, z wywiezionymi elementami produkcyjnymi. Nam się udało odbudować stocznię, choć nie do końca, bo ten proces dalej trwa, bo łatwiej coś zniszczyć niż odtworzyć – powiedział poseł Krzysztof Zaremba.

Przez ostatnie cztery lata w zachodniopomorskim udało się m.in. rozpocząć proces przywracania żeglugi na Odrze, pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra oraz budowę terminala kontenerowego w Świnoujściu.

– Kolejny raz udowadniamy, że traktujemy swoje obietnice niesłychanie poważnie. PiS i jego rządy są absolutnie wiarygodne, a przede wszystkim to, co obiecujemy Polakom w ramach kampanii wyborczej, czy to, co proponujemy, ten program działań, jest absolutnie wiarygodny i wyliczalny – podkreślił poseł Leszek Dobrzyński.

Z planowanych przez rząd stu obwodnic część jest już w fazie przygotowawczej. Kilka z nich w województwie zachodniopomorskim.

– My się skupiamy na jednej, dla nas podstawowej i najważniejszej – to jest obwodnica zachodnia Szczecina z przeprawą tunelową dwuczłonową, Police-Święta, która będzie kończyła się w Warzymicach wejściem w węzeł A6, czyli autostrady A6 – zaznaczył poseł PiS Artur Szałabawka

Powstaną także obwodnice Gryfina i Radziszewo-Gryfino, która jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

 

TV Trwam News

drukuj