Poznań: Dzięki akcji „Protetyk słuchu w Afryce” wolontariusze pomogli 76 dzieciom z Kamerunu

Wolontariusze fundacji Redemptoris Missio pomogli odzyskać możliwość słyszenia 76 dzieciom z Kamerunu. Pacjentami wolontariuszy biorących udział w projekcie „Protetyk słuchu w Afryce” były dzieci uczęszczające do szkoły, absolwenci i mieszkańcy Kamerunu.

Uczestnikami wyprawy do Kamerunu byli pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu: dr hab.n.med. Dorota Hojan-Jezierska prof. UM, dr n.fiz. Olgierd Maciej Stieler i protetyk słuchu mgr Agnieszka Łukanowska oraz fizjoterapeutka mgr Edyta Wdowiak.

„Zespół pracował w założonej w 2006 roku, prowadzonej przez polską misjonarkę świecką Ewę Gawin szkole dla dzieci głuchoniemych w Kamerunie. Powstanie szkoły było bardzo ważne dla miejscowej ludności, bowiem najbliższe podobne placówki znajdują się w miejscowości położonej 600 km na północ od Bertoua oraz w oddalonej o 400 km stolicy” – tłumaczyła prezes fundacji Redemptoris Missio Justyna Janiec-Palczewska.

Jak dodała, „państwo kameruńskie nie dotuje szkoły w Bertoua. Środki na działalność edukacyjną i rehabilitacyjną pani Ewa Gawin pozyskuje samodzielnie przy współpracy z organizacjami z Polski i Europy”.

Obecnie w szkole uczy się ok. 140 uczniów. Wśród podopiecznych szkoły są dzieci głuchonieme i słabosłyszące oraz dzieci niepełnosprawne ruchowo i umysłowo. Jak wskazała Janiec-Palczewska, sytuacja dzieci upośledzonych w Kamerunie jest bardzo trudna.

„Wiele poważnych problemów rodzi także upośledzenie słuchu. Dzieci niesłyszące bardzo często wykorzystywane są jako darmowa siła robocza. Żyjąc w ciszy nie potrafią protestować. Zazwyczaj głusi nie wiedzą nawet jak mają na imię i ile mają lat” – podkreśliła.

Prezes fundacji wskazała, że dzięki projektowi „Protetyk słuchu w Afryce”, realizowanym przy współpracy z Diecezją Tarnowską, protetycy słuchu zaopatrzyli w aparaty słuchowe 76 uczniów szkoły. Każdy z nich otrzymał także baterie, środki czystości i osuszacze, a dzieci zostały przeszkolone z eksploatacji aparatów.

„Przeszkolona też została kadra nauczycielska. Protetycy nagrali dla dzieci filmy instruktażowe jak zakładać, zdejmować i dbać o podarowane aparaty. Część aparatów pochodziła od prywatnych darczyńców, ale fundamentalnej pomocy udzieliły polskie firmy audioprotetyczne Phonak Polska, Sivantos, Interton, Audiofon, Słuchmed. Przekazały wysokiej klasy aparaty słuchowe, oprogramowanie, baterie i środki pielęgnacyjne” – podkreśliła.

Projekt „Protetyk słuchu w Afryce” to wspólne dzieło Diecezji Tarnowskiej i Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Pacjentami protetyków słuchu były dzieci uczęszczające do szkoły, absolwenci szkoły, ale również mieszkańcy Kamerunu. Niektórzy z pacjentów przybywali ze stolicy kraju przebywając odległość 400 km. W Kamerunie brak profesjonalnej opieki protetycznej, aparaty słuchowe są pięć razy droższe niż w Europie i stać na nie jedynie najbogatszych.

Obecnie fundacja pracuje nad zapewnieniem ciągłości projektu i zaopatrzeniem najmłodszych uczniów szkoły w Bertoua.

Redemptoris Missio/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl