fot. PAP/EPA

Pożar katedry Notre Dame został ugaszony; uratowano cenne relikwie

Pożar, który wybuchł wczoraj wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został całkowicie ugaszony. Główna struktura świątyni została uratowana i zachowana. W pożarze ucierpiała polska kaplica. Uratowano jednak kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II. Udało się uratować także najcenniejszą relikwię – koronę cierniową Pana Jezusa.

Katedra Notre Dame, symbol Paryża, Francji i chrześcijańskiej Europy, na wyspie na Sekwanie stoi od 850 lat. Wczoraj wieczorem przed 19.00 to święte miejsce stanęło w płomieniach. Ogień wybuchł nagle, szybko zajmując iglicę, szczyt nawy poprzecznej, a następnie cały dach. Iglica zawaliła się.

Wiatr i ogień cały czas zmieniały kierunek. Potem zobaczyliśmy, jak dach się zawala – relacjonował mieszkaniec Paryża.

W akcji gaśniczej brało udział 400 strażaków.

– To jest tragedia dla Paryża i nie tylko. Katedra jest najbardziej odwiedzanym miejscem kultu i pamiątką historyczną w Paryżu, nawet przed Wieżą Eiffla. Ta katedra jest właściwie sercem Paryża, duszą Paryża – mówi ks. inf. Stanisław Jeż z Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Paryżanie są głęboko poruszeni.

– To strasznie smutne dla wszystkich, to strasznie smutne dla katolików takich jak ja. I to jest coś, co przypomina nam o upadku dwóch wież w Nowym Jorku, ale tu nikt nie umarł. Na szczęście nie było żadnej ofiary śmiertelnej, ale trzy osoby zostały ranne – zaznacza mieszkaniec Paryża.

Osoby ranne to dwóch policjantów i strażak, którzy brali udział w gaszeniu pożaru. Struktura budowli i fasada zachodnia katedry zostały ocalone. Francuska telewizja pokazała film zniszczonego wnętrza kościoła.

Relikwie i działa sztuki ocalałe z katedry Notre Dame trafią do Luwru.

– Przeprowadzono niezwykłą pracę zespołową w celu zabezpieczenia najcenniejszych dóbr, w szczególności korony cierniowej i tunik króla Ludwika, które są bezpieczne w ratuszu. Pozostałe skarby zostaną umieszczone w Luwrze – dziś lub jutro, tak szybko, jak to możliwe – wskazuje  minister kultury Francji.

Obrazów z katedry raczej nie uszkodził ogień, ale na pewno zaszkodził im dym. W Luwrze zostaną osuszone i odrestaurowane. Katedrę Notre Dame budowano 180 lat.

– Porażające, widok płonącej katedry Notre Dame łamie serce. Jest to zabytek jedyny w swoim rodzaju, jedna z pierwszych katedr zbudowanych w stylu zwanym w średniowiecznej Francji opus francigenum, czyli w stylu gotyckim. Początek budowy to 1163 rok, kiedy to papież Aleksander III kładzie kamień węgielny; ówczesny biskup Paryża chce przyćmić wszystkie inne kościoły Francji – tak o tym niezwykłej świątyni opowiada historyk sztuki dr Arkadiusz Adamczuk.    

Pożar poruszył ludzi na całym świecie. Swoimi przeżyciami podzielił się prezydent USA Donald Trump.

– To jest część naszej kultury, naszego życia. To naprawdę świetna katedra. Ja tam byłem i widziałem. Prawdopodobnie nie ma takiej katedry na świecie. To straszny widok – mówi prezydent Donald Trump.

Swój żal z powodu zniszczenia paryskiej katedry wyraził wczoraj wieczorem prezydent Andrzej Duda.

Wyrazy współczucia dla francuzów płyną z całego świata.

– Przede wszystkim współczujemy Francuzom. Katedra Notre Dame jest symbolem ich kraju, a jednocześnie jest świadectwem chrześcijańskich korzeni Francji – wskazuje mówi rzecznik filipińskiego episkopatu o. Jerome Secillano.

Jeszcze wczoraj, gdy płomienie trawiły dach katedry, prezydent Francji Emanuel Macron zapowiedział zbiórkę na odbudowę symbolu Paryża.

– Odbudujemy tę katedrę razem. Jest ona niewątpliwie częścią francuskiego losu i projektem na nadchodzące lata. Będę zaangażowany w ten projekt. Od jutra uruchomiona zostanie narodowa zbiórka pieniędzy, a poza naszymi granicami będziemy apelować do największych talentów, by przyczynili się do odbudowy. Odbudujemy Notre Dame – zapewnia Emmanuel Macron.   

Wsparcie w odbudowie katedry Notre Dame zapowiada polski rząd. ,,Wszyscy możemy powiedzieć, że to jest nasza katedra, nasza w sensie wszystkich Europejczyków i wszystkich chrześcijan” – mówi wiceminister kultury Jarosław Sellin.

– W imieniu państwa polskiego możemy zadeklarować, że jesteśmy otwarci na pomoc w postaci pracy naszych specjalistów od ratowania i konserwacji zabytków ruchomych, ale również oczywiście naszych specjalistów od architektury gotyku – zaznacza Jarosław Sellin.

Wiele osób pożar głównej świątyni Francji i to w Wielkim Tygodniu odczytuje jako szczególny znak.

– To jest ostrzeżenie dla narodu francuskiego. We Francji co trzeci dzień jakiś kościół jest bezczeszczony. Rozprzestrzeniana jest chrystianofobia. Mało się o tym mówi – podkreśla ks. inf. Stanisław Jeż.

W tej zlaicyzowanej Francji szczególnie poruszająca była modlitwa młodych Francuzów, którzy na ulicach w pobliżu katedry modlili się o ocalenie świątyni.

Ojciec Święty Franciszek zapewnił mieszkańców Paryża i wszystkich Francuzów o swej bliskości i modlitwie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl