Powstała mapa prezentująca problem z nazwami ulic propagujących komunizm

Powstała interaktywna mapa graficzna prezentująca problem ciągłego funkcjonowania w przestrzeni publicznej nazw ulic propagujących komunizm i inne ustroje totalitarne. Projekt pt. ,,Zmiany nazw ulic” powstał dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia KoLiber i Koła Naukowo-Badawczego GIS działającego na Politechnice Wrocławskiej.

Mapa ukazuje w obrazowy sposób, w jakich miejscach naszego kraju nie zmieniono jeszcze nazw ulic czy placów nawiązujących m.in. do komunizmu. Samorządy mają na to czas do 2 września tego roku – mówi Mateusz Walczak, koordynator projektu pt. „Zmiany nazw ulic” ze stowarzyszenia KoLiber.

Liczymy, że będzie to pewna wskazówka, jakie nazwy powinniśmy zmienić. Bardzo duże wsparcie mamy ze strony IPN-u, ponieważ korzystamy z biografii osób, które podlegają tej zmianie. IPN opisuje również biografie osób, które – zdaniem Instytutu – nie powinny zostać zmienione. W takiej sytuacji decyzja jest pozostawiona samorządowi. Chcemy zmobilizować samorządy, aby do 2 września zmieniły nazwy ulic – wskazuje Mateusz Walczak.

Bazą do tworzenia mapy, która cały czas jest aktualizowana, są państwowe rejestry publiczne, dzienniki uchwał i lista nazw ulic podlegających zmianie opracowana przez IPN. Mapa dostępna jest na stronie www.zmianynazwulic.pl.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy do 2 września tego roku  muszą usunąć z przestrzeni publicznej wszystkie nazwy ulic, placów czy obiektów użyteczności publicznej związanych z komunizmem i innymi ustrojami totalitarnymi.

 

RIRM

drukuj