fot. PAP/EPA

Portugalia: ugaszono pożar, który strawił ponad 9 tys. ha lasu

Portugalscy strażacy, wojsko i wolontariusze ugasili we wtorek rano pożar, który od weekendu strawił w dystrykcie Castelo Branco na wschodzie kraju ponad 9 tysięcy hektarów lasu. Prawdopodobnie doszło tam do celowego podpalenia.

Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, pożar, który w sobotę pojawił się w okolicach miejscowości Vila de Rei został ugaszony na wszystkich odcinkach. W komunikacie zaznaczono, że w godzinach popołudniowych przeprowadzona zostanie kontrola terenów przylegających do spalonych drzewostanów.

Kierujący zespołem strażaków komendant Luis Belo Costa wyjaśnił, że na spalonym terenie wciąż istnieje ryzyko pojawienia się ognia.

”Na gruncie wciąż utrzymuje się bardzo wysoka temperatura, co w powiązaniu z panującym upałem i podmuchami wiatru stwarza zagrożenie” – dodał.

Portugalska obrona cywilna poinformowała, że w środkowej części kraju trwa walka z kilkoma pożarami. Żywioł nie stanowi jednak zagrożenia dla skupisk ludzkich.

Pożar w Vila de Rei wybuchł w kilku miejscach tego samego kompleksu leśnego. W ciągu zaledwie kilku godzin ogień wraz z wiatrem rozprzestrzenił się na sąsiednie gminy.

Wskutek tego pożaru rannych zostało łącznie 39 osób, w tym kilkanaście biorących udział w akcji gaszenia ognia. Jedna osoba w stanie ciężkim została przetransportowana w niedzielę do szpitala Sao Jose w Lizbonie.

Ze wstępnych wyników śledztwa wynika, że pożar został spowodowany poprzez celowe podłożenie ognia. W kilku miejscach kompleksu leśnego, który spłonął jako pierwszy, policja znalazła ślady podpalenia.

PAP/RIRM

drukuj