PAP/EPA

Portugalia: radość po decyzji papieża, że Lizbona będzie gospodarzem ŚDM

Media, katolicy i komentatorzy w Portugalii owacyjnie przyjęli wiadomość ogłoszoną w niedzielę przez papieża Franciszka, że gospodarzem kolejnych Światowych Dni Młodzieży będzie właśnie ten kraj. ŚDM odbędą się w 2022 roku w Lizbonie.

Podczas niedzielnej uroczystości zakończenia ŚDM w Panamie papież Franciszek ogłosił, że organizatorem kolejnej edycji tej imprezy będzie Portugalia, ale obecny na uroczystości ksiądz kardynał Lizbony Manuel Clemente doprecyzował, że chodzi o Lizbonę. Informację tę potwierdził również prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, który także przybył do Panamy. Wkrótce po zakończeniu mszy na papieskim profilu na Twitterze opublikowano słowa Franciszka: „(…) Do zobaczenia w Lizbonie w 2022!”.

Jak powiedział PAP katolicki dziennikarz Antonio Marujo, który już w grudniu opublikował informację o „portugalskich ŚDM w 2022 roku”, tylko aglomeracja lizbońska spełnia warunki do zorganizowania międzynarodowej imprezy na tak wielką skalę.

„Mówimy o wydarzeniu, w którym może wziąć udział ponad milion młodych ludzi. Do organizacji takiej imprezy potrzebne będzie zatem duże miejsce o dobrych połączeniach komunikacyjnych. Stołeczna aglomeracja nadaje się do tego idealnie” – ocenił Marujo.

Z kolei dla katolickiego działacza z Lizbony Miguela Pinto najważniejsze w organizacji kolejnych ŚDM jest „to, co zostanie po tej imprezie”. Wskazał on bolączki portugalskiego Kościoła katolickiego.

„Życie portugalskich parafii jest często pozbawione młodzieży. W ostatnich latach widoczny jest spadek liczby młodych ludzi uczestniczących w życiu religijnym. Mam nadzieję, że zapowiedziane przez Papieża wydarzenie ożywi wszystkie katolickie wspólnoty w naszym kraju” – powiedział PAP Pinto.

Uważa on, że wraz z radością z wyboru Portugalii na gospodarza kolejnych ŚDM wzrasta też presja dotycząca związanych z nimi przygotowań.

„Wierzę, że uda nam się dobrze zorganizować kolejne ŚDM, w których weźmie udział Papież. Mamy przecież duże doświadczenie w organizacji masowych pielgrzymek papieskich w Fatimie i innych miastach naszego kraju. Jednym z wyzwań będzie zmobilizowanie młodzieży do pomocy i udziału w tym wydarzeniu, a przede wszystkim do pozostania w Kościele po zakończeniu ŚDM” – wskazał Pinto.

https://twitter.com/jmj_es/status/1089534184580964353

Portugalia jeszcze nigdy nie organizowała Światowych Dni Młodzieży, jednak młodzi katolicy z tego kraju stosunkowo licznie biorą udział w kolejnych edycjach tego wydarzenia. Wyjątkiem są zakończone w niedzielę ŚDM w Panamie, na które dotarło zaledwie 300 młodych Portugalczyków. Dla porównania młodych pielgrzymów z Polski było ponad 10 razy więcej.

Największymi dotychczas wydarzeniami religijnymi w Lizbonie były wizyty papieża Jana Pawła II (w 1982, 1991 i 2000 roku) oraz Benedykta XVI (w 2010 roku), a także Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez ekumeniczną wspólnotę z francuskiego Taize. W tej ostatniej imprezie, zorganizowanej w Portugalii na przełomie 2004 i 2005 roku, udział wzięło blisko 50 tys. osób, w tym prawie 7 tys. Polaków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl