Portugalia: W Fatimie zakończyły się obchody wspomnienia objawień maryjnych

W portugalskiej Fatimie zakończyły się w sobotę uroczystości wspomnienia objawień maryjnych z 1917 roku pod przewodnictwem japońskiego biskupa Alexisa Shirahamy. We Mszy św. w Fatimie uczestniczyło około 300 tys. pielgrzymów z całego świata.

W homilii ordynariusz diecezji Hiroszima przypomniał o obecności cierpienia w ludzkim życiu. Ocenił, że powierzenie trudności Chrystusowi może być ulgą w cierpieniach. „Jezus jest najlepszym przykładem nadziei” – dodał.

Ks. bp Shirahama wskazał, że cierpienie często dotyka człowieka na skutek jego własnych działań.

„Największym jego wrogiem jest dziś ludzka arogancja” – podkreślił.

Przypomniał, że w Hiroszimie i Nagasaki, które ucierpiały w 1945 r. na skutek zrzucenia na te miasta bomb nuklearnych, w lutym 1981 r. wizytę złożył Jan Paweł II.

Na zakończenie sobotniej Mszy św. japoński biskup udzielił błogosławieństwa 350 niepełnosprawnym, obecnym w sanktuarium.

Biskup Hiroszimy przekazał też portugalskiemu sanktuarium pamiątkowe księgi uczestników licznych modlitw różańcowych, które w ostatnim czasie odbywały się w jego diecezji.

Trwające od piątku uroczystości wspomnieniowe w Fatimie służą upamiętnieniu ostatniego objawienia maryjnego z 13 października 1917 r., w którym uczestniczyła trójka małych pasterzy – Łucja dos Santos oraz jej kuzyni Hiacynta i Franciszek Marto. Rodzeństwo Marto zostało w maju 2017 r. ogłoszone świętymi przez papieża Franciszka podczas jego wizyty w Fatimie.

Proces beatyfikacyjny Hiacynty i Franciszka został zakończony przez Jana Pawła II, który ogłosił ich błogosławionymi 13 maja 2000 r. Papież przybył wówczas do fatimskiego sanktuarium w ramach pielgrzymki apostolskiej po Portugalii.

Św. Jan Paweł II był blisko związany z sanktuarium w Fatimie. Odwiedzał je trzykrotnie, w latach 1982, 1991 i 2000. Uważał, że z zamachu w Rzymie z 13 maja 1981 r. ocalał dzięki wstawiennictwu właśnie Matki Bożej Fatimskiej, której święto przypadało właśnie w tym dniu.

Objawienia w Fatimie trwały między 13 maja a 13 października 1917 r. Ukazująca się trójce dzieci Maryja wzywała za ich pośrednictwem ludzkość do pokuty, odmawiania różańca i osobistego nawrócenia. Zapowiadała też rychły koniec I wojny światowej, a także – jeśli ludzkość nie poprawi swojego postępowania – jeszcze straszniejszy konflikt zbrojny i prześladowanie Kościoła.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl