PAP/Tomasz Gzell

Ponad 3 tys. pożarów lasów od początku roku

Od początku tego roku w lasach wybuchło ponad trzy tysiące pożarów – informuje minister środowiska Henryk Kowalczyk. W lasach jest bardzo sucho. Rozprzestrzenianiu się ognia sprzyja silny wiatr.

We wtorek straż pożarna była wzywana niemal 5 tysięcy razy. W środę liczba interwencji spadła, ale to wciąż ponad dwa tysiące. Jak podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk, aby zagrożenie pożarowe w polskich lasach spadło, potrzeba kilkudniowych, intensywnych opadów deszczu, jednak w najbliższym czasie nadal ma być sucho. Sytuację pogarsza dodatkowo silny wiatr, który utrudnia akcje gaśnicze i sprzyja rozprzestrzenianiu się ognia.

– Zagrożenie pożarowe jest ogromne. To jest moment, kiedy ściółka jest bardzo sucha, bardzo łatwo zaprószyć ogień. Statystyki też to pokazują. W tym roku zanotowaliśmy już 3000 pożarów w lasach, to jest dwa razy więcej niż rok temu o tej samej porze, a więc widać jaka jest ogromna różnica – wskazał minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister podkreślał, że zagrożenie pożarowe zwiększają suche pozostałościami drzew, szczególnie tam, gdzie drzewa uszkodzone są przez kornika. Wcześniejsza wycina tych drzew pozwoliłaby w pewnym stopniu uniknąć zagrożenia. W kraju obowiązują ostrzeżenia, szczególnie na Pomorzu, Warmii i Mazurach, na Podlasiu oraz w północnych powiatach województw: mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj