Media z innej strony – warsztaty medialne ,,Nowe widnokręgi- zrozumieć media” w Kaliszu

24 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchowym w Kaliszu odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży pod tytułem: ,,Nowe widnokręgi- zrozumieć media”. Zajęcia zostały poprowadzone przez wykładowców Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz przez redaktorów, dziennikarzy, montażystów i operatorów z Radia Maryja i TV Trwam.

Podczas ponad 4-godzinnych zajęć uczniowie ze Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu oraz Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej mogli poszerzyć swoją wiedzę o to czym jest informacja, jak ją przekazywać, oraz jak ją odbierać. W trakcie przerwy mogli obejrzeć wnętrze wozu transmisyjnego i osobiście skorzystać z różnych medialnych urządzeń.

Młodzież poznała pracę w telewizji poprzez użycie technologii green box. Zobaczyła również efekty, które wywołują dane emocje u widza podczas filmu, a także rolę ustawienia światła, charakteryzacji i cienia podczas transmisji. Dzięki temu uczestnicy zapoznali się z montażem różnorodnych scen. Uczniowie mieli do czynienia ze zmianą wysokości, tempa i montażu dźwięku. Ostatnia część zajęć miała pomóc młodym w odróżniania informacji od opinii, perswazji od manipulacji i propagandy.

Według uczestników spotkanie było bardzo ciekawe i warte polecenia. Prowadzący spisali się na medal, realizując warsztaty w ciekawy sposób dla uczestników.

Amelia Jangas , Katarzyna Kociok

drukuj