Pomorskie: terenowe lekcje historii poświęcone Cichociemnym

Terenowe lekcje historii poświęcone Cichociemnym organizuje dla uczniów gimnazjów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zajęcia prowadzone są w oparciu o cztery akcje dywersyjne i zamachy przeprowadzone w czasie wojny m.in. na terenie okupowanej Polski.

Jak powiedział Mateusz Jasik z Działu Edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej, scenariusz terenowych lekcji adresowanych do pomorskich gimnazjalistów, a organizowanych pod hasłem „Cichociemni – poznaj legendę Polski Walczącej”, oparty będzie na konkretnych czterech wybranych akacjach specjalnych, które przeprowadzono w okupowanej Europie.

„Dwie z nich dotyczyć będą akcji Cichociemnych, które miały miejsce na terenie okupowanej Polski. Dla porównania pokażemy też dwie akcje, które przeprowadzono poza granicami Polski” – powiedział Mateusz Jasik.

Dodał, że – dzięki takiemu zestawieniu, uczniowie dowiedzą się m.in. na czym polegała wyjątkowość tego typu działań w wykonaniu polskiego ruchu oporu.

Lekcje prowadzone będą w okolicach leżącej niedaleko Gdańska miejscowości Łapino, gdzie znajduje się m.in. zabytkowa Stara Papiernia, której gospodarze są partnerami Muzeum w organizacji zajęć. W prowadzeniu terenowych lekcji pracownikom Muzeum pomogą też animatorzy pełniący role rekonstruktorów, którzy odtworzą niektóre elementy prezentowanych uczniom akcji specjalnych.

Część zajęć będzie też miała formę biegu patrolowego, w ramach którego uczniowie będą musieli pokonać pewną trasę posługując się mapą i kompasem. Jak wyjaśnił Mateusz Jasik, ta część lekcji będzie nawiązywać do odszukiwania przez Cichociemnych zasobników po zrzuceniu ich w leśnym terenie.

Jedną z atrakcji historycznych lekcji terenowych będą także przejazdy drezynami turystycznymi.

Lekcje odbywać się będą w czterech terminach: 31 marca oraz 1, 5 i 6 kwietnia. Obowiązują wcześniejsze zapisy: chętne gimnazja z terenu woj. pomorskiego mogą kontaktować się z Mateuszem Jasikiem za pośrednictwem maila – [email protected] lub telefonicznie – tel. 58 323-75-37.

Jak poinformował Mateusz Jasik, przedmiotem zajęć będzie atak komandosów na zakłady w fabryce Norsk Hydro w Vemork (28 lutego 1943 r. w okupowanej przez Niemców Norwegii grupa norweskich komandosów zniszczyła urządzenia do produkcji ciężkiej wody potrzebnej III Rzeszy do prac nad bronią atomową) oraz zamach na protektora Czech i Moraw z ramienia III Rzeszy Reinharda Heydricha (przeprowadzony w maju 1942 r. w Pradze przez żołnierzy emigracyjnego rządu Czechosłowacji).

Jedną z akcji przeprowadzonych przez Polaków, do której odwołają się autorzy terenowych lekcji historii, będzie z kolei próba zlikwidowania generalnego gubernatora Hansa Franka, do której doszło w nocy z 29 na 30 stycznia 1944 r. w okolicach Szarowa. Specjalny zespół krakowskiego Kedywu (Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej) pod dowództwem mjr. Stanisława Więckowskiego „Wąsacza”, zgodnie z planem przygotowanym przez Cichociemnego por. Ryszarda Nuszkiewicza „Powolnego”, wysadził tory w momencie przejazdu pociągu specjalnego wiozącego Franka: pociąg w części stoczył się z nasypu, ale nikt nie zginął.

Drugą akcją polskich Cichociemnych, która przypomniana zostanie w ramach zajęć, będzie udany zamach na Franza Kutscherę – zwanego „katem Warszawy” dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Zamach, który uznano potem za najważniejszą zakończoną sukcesem akcję bojową AK wymierzoną w wysokiego funkcjonariusza niemieckiego, przeprowadzili 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich w Warszawie żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl