fot. CBŚP

Polsko-słowacki zespół śledczych zlikwidował nielegalną fabrykę papierosów. Mogła produkować pięć milionów sztuk na dobę

Zespół złożony z policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji współpracujących z Krajową Administracją Skarbową i słowackimi służbami zatrzymał dziewięć osób, a wśród nich mężczyznę poszukiwanego dziewięcioma listami gończymi, u którego zabezpieczono sześć fałszywych dokumentów tożsamości. Zlikwidowano także jedną z najnowocześniejszych w Polsce nielegalnych fabryk papierosów. Według wstępnych ustaleń była ona w stanie wyprodukować nawet pięć milionów sztuk na dobę. Przejęto 5,5 mln papierosów, 11 ton krajanki tytoniowej oraz hurtowe ilości komponentów służących do produkcji papierosów. Sprawa jest nadzorowana przez dolnośląski pion Prokuratury Krajowej ds. przestępczości zorganizowanej.

Śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nielegalnych wyrobów akcyzowych na terenie Polski i innych krajów UE, jest prowadzone przez funkcjonariuszy Policji z Zarządu we Wrocławiu CBŚP pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Do wyjaśnienia wszystkich aspektów sprawy powołany został międzynarodowy zespół śledczy JIT (Joint Investigation Team – ang. Wspólny Zespół Śledczy), w skład którego weszły polskie, czeskie i słowackie organy ścigania. Pierwsze działania przeprowadzono we wrześniu 2021 r., kiedy to udało się zatrzymać 19 osób oraz zlikwidować w Polsce i na Słowacji trzy kompletne linie produkcyjne nielegalnych papierosów, magazyny z komponentami do ich produkcji oraz pięć milionów sztuk podróbek papierosów zagranicznych marek.

Dalsza współpraca JIT przyniosła kolejne postępy w sprawie. W kwietniu policjanci z Zarządu we Wrocławiu CBŚP i Dolnośląskiej KAS przy pomocy Biura Kryminalnego Słowackiej Służby Celnej zlikwidowali jedną z najnowocześniejszych nielegalnych fabryk papierosów w Polsce oraz jeden z magazynów należących do grupy przestępczej je produkującej.

W wynajętej hali magazynowej w województwie wielkopolskim znajdowała się kompletna linia służąca do produkcji krajanki tytoniowej i profesjonalna linia do produkcji papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania.

fot. CBŚP

Ze wstępnych ustaleń wynika, że wydajność przejętych maszyn wynosiła pięć tysięcy sztuk papierosów na minutę, co pozwalało wyprodukować około pięciu milionów papierosów na dobę przy dwuzmianowej produkcji. Zabezpieczono także ponad 5,5 mln sztuk papierosów z zastrzeżonym znakiem towarowym wartych około 4,4 mln zł oraz 11 ton krajanki tytoniowej. Straty, jakie mógł ponieść budżet państwa w wyniku działania grupy, wstępnie oszacowano na ponad 10 mln złotych.

fot. CBŚP

Podczas działań na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego zatrzymano 9 podejrzanych w wieku od 33 do 54 lat. Wśród nich znajdował się mężczyzna poszukiwany dziewięcioma listami gończymi, u którego zabezpieczono sześć sfałszowanych dokumentów tożsamości potwierdzających obywatelstwo różnych narodowości. Mężczyzna był ścigany m.in. w celu odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniejszą działalność związaną z nielegalną produkcją wyrobów akcyzowych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty między innymi dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru, jak również oznaczenia towaru zastrzeżonym znakiem towarowym, którego nie mieli prawa używać. Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował wszystkie zatrzymane osoby.

Śledczy szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy, rolę poszczególnych osób oraz osoby współpracujące z grupą.

CBŚP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl