fot. Tomasz Strąg

Polska pod wpływem wyżu znad Niemiec

Jak podaje IMGW, przeważający obszar kontynentu będzie pod wpływem wyżów z centrami nad północnymi Niemcami, Hiszpanią, Morzem Czarnym i północną Norwegią. Jedynie Wyspy Brytyjskie oraz północno-zachodnia Rosja znajdować się będą pod wpływem niżów.

Polska będzie pod wpływem wyżu znad Niemiec, jedynie wschodnia część kraju początkowo będzie jeszcze na skraju niżu znad Estonii. Z północnego zachodu napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa i będzie rosło.

We wtorek w województwach zachodnich zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami na południu i wschodzie zanikające opady deszczu, a na krańcach północno-wschodnich możliwe burze. Temperatura maksymalna od 14 st. na północnym wschodzie do 19 st. na zachodzie i w centrum, chłodniej na wybrzeżu: od 9 st. do 12 st. i w rejonach podgórskich około 13 st. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, północno-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, a w czasie burz do 55 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe i umiarkowane, w Karpatach wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia słabych opadów deszczu, a w Tatrach opadów śniegu. Temperatura minimalna od 5 st. do 9 st., chłodniej w kotlinach górskich, około 4 st. Wiatr przeważnie słaby, na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, północno-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h. W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, w Karpatach wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia słabych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 16 st. na krańcach wschodnich, około 19 st. w centrum, do 23 st. na Ziemi Lubuskiej, chłodniej nad morzem: od 8 st. do 15 st. oraz na Podhalu około 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem i na południu kraju porywisty, północno-zachodni i zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 70 km/h.

We wtorek w Warszawie początkowo zachmurzenie duże, po południu większe przejaśnienia. Temperatura maksymalna 17 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 8 st. Wiatr słaby, północno-zachodni. W środę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 19 st. Wiatr słaby, północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj