fot. PAP/Mateusz Marek

Ruszył proces członków gangu pruszkowskiego; chodzi o 192 mln zł

W poniedziałek na ławie oskarżonych w Sądzie Okręgowym w Warszawie zasiedli m.in. Andrzej Z. ps. Słowik, Janusz P. ps. Parasol i Leszek D. ps. Wańka. Ruszył proces członków gangu pruszkowskiego i ochranianej przez niego grupy wyłudzającej podatki VAT.

W największej sali warszawskiego sądu okręgowego prokurator Krzysztof Gienas przez ponad dwie godziny odczytywał w poniedziałek zarzuty aktu oskarżenia. Materiał dowodowy w tej sprawie obejmuje ponad 300 tomów akt głównych i ponad 400 tomów załączników. Akt oskarżenia liczy blisko 1700 stron. Proces prowadzi sędzia Piotr Maksymowicz.

W sumie aktem oskarżenia objęto 50 osób, w tym – oprócz przedstawicieli tzw. starej grupy pruszkowskiej „Słowika”, „Wańki” i „Parasola” – m.in. Sebastiana W., Teresę W., Jerzego W., Krzysztofa O. ps. Kręcony, Artura S. ps. Pinokio, Sławomira F., Filipa F. i Mariusza B.

Śledztwo ws. zorganizowanej grupy przestępczej prowadziła Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która zarzuca oskarżonym funkcjonowanie dwóch grup, związanych z przedstawicielami tzw. starej grupy pruszkowskiej (w tym Andrzejem Z. ps. Słowik i Leszkiem D. ps. Wańka).

Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jak informowała wcześniej prokuratura, przedmiotem działalności pierwszej z grup kierowanej przez Sebastiana W. i działającej w okresie pomiędzy 2012 r. a początkiem 2017 r. na terenie Polski, Niemiec, Czech było popełnianie przestępstw karnych oraz karnoskarbowych. Polegały one na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7, składanych we właściwych urzędach skarbowych przy jednoczesnym narażaniu na uszczuplenie należności publicznoprawnych w postaci podatku VAT. Chodzi także o popełnianie przestępstw polegających na legalizacji korzyści osiągniętych w wyniku popełnionych przestępstw skarbowych.

W wyniku działalności grupy doszło do narażenia na uszczuplenie należności publicznoprawnych w kwocie ponad 192 mln zł.

Jak ustalili śledczy, w zorganizowanej grupie działali Andrzej Z. ps. Słowik i Leszek D. ps. Wańka. Ich rola polegała na zapewnianiu inwestowania środków pieniężnych w funkcjonowanie tej grupy, zapewnianiu ochrony interesów majątkowych grupy, w tym związanych z rozliczeniami na tle konfliktów z innymi grupami przestępczymi. Pruszkowscy bossowie oskarżeni zostali również o typowe przestępstwa kryminalne, takie jak rozboje, wymuszenia rozbójnicze i pobicia.

Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił tymczasowe aresztowanie wobec oskarżonych: Jerzego W., Sławomira F. i Filipa F.

„Sąd wydał również postanowienia o możliwości zmiany środka zapobiegawczego z tymczasowego aresztowania na poręczenie majątkowe – po uiszczeniu określonej kwoty poręczenia – wobec następujących oskarżonych: Janusza P., Andrzeja Z., Leszka D., Krzysztofa O.” – podawał wcześniej zespół prasowy Sądu Okręgowego.

Leszek D. wpłacił kaucję i opuścił areszt śledczy.

W grudniu sekcja prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie informowała, że sąd nie uwzględnił wniosków obrońców oskarżonych Andrzeja Z. ps. Słowik, Janusza P. ps. Parasol i Krzysztofa O. o przedłużenie terminów na wpłacenie poręczenia majątkowego.

We wtorek kolejny dzień procesu.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl