PAP/Wojtek Jargiło

Partie polityczne walczą o głos wyborców

Kampania wyborcza ruszyła pełną parą. Partie prezentują swoje programy i walczą o poparcie wyborców w całej Polsce.

 

W poniedziałek Platforma Obywatelska zaprezentowała swoich kandydatów w Łodzi. Partia ta ma jednak problem w tym regionie. Prezydent miasta Hanna Zdanowska, wywodząca się z PO, zdecydowała się poprzeć kandydatów Lewicy.

– To nie znaczy, że nie popiera naszych kandydatów – ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Wcześniej ze startu z list Koalicji Obywatelskiej w Łodzi zrezygnowało kilku kandydatów, m.in. była wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska. Z kolei w Warszawie politycy Platformy krytykują zapowiedź podziału województwa mazowieckiego. Zaproponował to prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Usiłuje ukarać mieszkańców Mazowsza, Warszawy za to, że wybierają inne koncepcje niż Prawo i Sprawiedliwość – mówił Andrzej Halicki, poseł PO.

Lewica zapowiada natomiast cofnięcie reformy wymiaru sprawiedliwości, którą przeprowadził rząd Zjednoczonej Prawicy.

– Wiemy, że PiS raczej przegra te wybory. Lewica idzie do góry i mamy nadzieje, że będziemy tworzyć rząd – powiedziała Anna Maria Żukowska, rzecznik Lewicy.

Liderzy Konfederacji Wolność i Niepodległość zapowiadają walkę o prawa obywateli. W poniedziałek domagali się informacji od premiera na temat izraelskiego systemu inwigilacji Pegasus, który rzekomo zakupiły polskie służby. CBA temu zaprzeczyło.

– Domagamy się od rządu, domagamy się od państwa pełnej jasności, pełnej transparentności. Domagamy się tego, żeby obywateli nie inwigilować – akcentował Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego.

W Rzeszowie o poparcie zabiegali wspólnie lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Paweł Kukiz. Politycy tłumaczyli, co skłoniło ich do stworzenia koalicji.

– My połączyliśmy siły i chcemy połączyć Polaków, żeby była prawdziwa wspólnota – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący PSL.

– Wiem, że dopóki Władek jest szefem PSL, mam ogromne wsparcie przy walce o państwo obywatelskie – mówił z kolei Paweł Kukiz, lider Kuzkiz’15.

O poparcie na polskiej wsi od początku kadencji zabiega Prawo i Sprawiedliwość. Rząd wspiera rozwój terenów wiejskich, a także lokalne społeczności m.in. koła gospodyń wiejskich, które w poniedziałek gościły w Sejmie.

– W tym roku rząd przeznaczył aż 40 mln zł na wsparcie dla kół gospodyń wiejskich – przypomniała Anna Gembicka, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Prawo i Sprawiedliwość chwali się też realizacją swoich obietnic dotyczących infrastruktury. W Janowie Lubelskim ruszyła budowa obwodnicy, która będzie częścią Via Carpatii – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Dotrzymujemy słowa, przed czterema laty, ale i wcześniej, deklarowaliśmy budowę Via Carpatia. Nasi poprzednicy mówili, że ona jest zbędna – wskazał szef resortu infrastruktury.

Wyrównujemy poziom rozwoju i szanse Polski wschodniej – podkreślał z kolei wicepremier Jacek Sasin.

– Likwidujemy zatory, które blokowały rozwój tej części naszego kraju – podkreślił.

Politolog Małgorzata Molenda wskazała, iż Polacy coraz świadomiej podchodzą do wyborów i analizują programy wyborcze. Oceniła, że opozycja ma na razie problem z komunikowaniem swoich propozycji.

– Mamy główne punkty, ale nie ma informacji, skąd będą pieniądze na te programy i w jaki sposób będą one realizowane. Na razie jest jeden wielki chaos, a PO i PSL zapominają, że wyborca jest teraz dobrze wyedukowany – podkreśliła.

Prawo i Sprawiedliwość po dużej konwencji programowej w Lublinie, zapowiada kolejne regionalne konwencje.

– W najbliższych tygodniach, tych dzielących nas od wyborów, w poszczególnych regionach naszego kraju będziemy rozwijać postulaty przedstawione, w sposób oczywisty, w skrócie – powiedział europoseł Joachim Brudziński, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości.

Najprawdopodobniej w piątek Państwowa Komisja Wyborcza wylosuje numery list wyborczych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj