Co z polskimi kopalniami? Niebezpieczny pakiet klimatyczny

Polityka klimatyczna forsowana przez Unię Europejską to cios dla polskiej gospodarki – wskazują eksperci. Jednocześnie alarmują, że odejście od węgla kamiennego to kwestia czasu.

Europosłowie poparli cel unijnego prawa klimatycznego jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednocześnie domagają się bardziej ambitnego celu na 2030 rok, wzywając do ograniczenia emisji o 60 procent do tego czasu w porównaniu z 1990 r.

– Myślę, że zapisy, które były już w czwartek dyskutowane na komisji środowiskowej budzą duży niepokój, bowiem będzie w Polsce bardzo trudno utrzymać w ryzach politykę energetyczną w ramach bezpieczeństwa energetycznego – ocenił europoseł Grzegorz Tobiszowski.

Nie takiej oczekiwaliśmy polityki klimatycznej – wskazuje Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”.

– Polityka klimatyczna, tak najzwyczajniej w świecie, dobija górnictwo, ponieważ efektem końcowym węgla kamiennego jest energia, która z niego pochodzi, a energia jest obłożona dodatkowymi podatkami klimatycznym. W cenie energii jest dzisiaj około 120 zł, to jest wartość jednej tony emisji CO2, którą energetycy muszą odliczać do naszych rachunków za prąd – poinformował Dominik Kolorz.  

Tymczasem to energetyka węglowa była i jest najtańsza. A odejście od węgla kamiennego jest tylko kwestią czasu – mówi ekonomista Marek Zuber.

– Myślę, żezodejście od węgla kamiennego jest postanowione, tj. absolutnie dzisiaj większość, jeśli chodzi o Unię Europejską. To co się może oczywiście zmienić, to czas odejścia od węgla i tutaj COVID-19 będzie jednym z argumentów, żeby ten okres wydłużyć – zauważył ekonomista.

Polityka klimatyczna forsowana przez Unię Europejską nie ma na celu dobra planety – dodaje Dominik Kolorz.

– Myślę, że dobro planety jest gdzieś na którymś miejscu w tej polityce klimatycznej. Oczywiście ono medialnie jest przedstawiane jako coś najważniejszego, a tak naprawdę w polityce klimatycznej chodzi o biznes. A największy biznes na tej polityce robią Niemcy – zaznaczył Dominik Kolorz.

Z projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku wynika, że w przyszłości rola węgla kamiennego ulegnie ograniczeniu, ale popyt będzie pokrywany zasobami własnymi, a jedynie uzupełniany ewentualnym importem.

Z kolei złoża perspektywiczne węgla brunatnego, jak Złoczew czy Ościsłowo, ze względu na swój strategiczny charakter, zostaną zabezpieczone, jednakże ich eksploatacja będzie zależna od decyzji inwestorów.

– Energia z węgla brunatnego będzie droższą energią przyszłości od energii ze źródeł odnawialnych i to przesądzi o tym, że nie ma sensu planować czegoś na wiele długich lat, co się okaże droższe – powiedział dr inż. Aureliusz Mikłaszewski.  

Projekt Polityki energetycznej Polski zakłada wycofanie węgla z użycia w ciepłownictwie indywidualnym do 2030 r. w miastach, a do 2040 r. na obszarach wiejskich.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl