Polscy sadownicy odnotowują straty

Zbliża się sezon zbiorów owoców miękkich. Plantatorzy zapowiadają, że plony będą niskie ze względu na wczesną wegetację oraz wiosenne chłody i przymrozki.

Sadownicy w całym kraju odnotowują straty. Niskich zbiorów mogą spodziewać się m.in. producenci owoców z Lubelszczyzny, w szczególności z okolic Opola Lubelskiego i Bełżyc.

Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej, Gustaw Jędrejek, zwrócił uwagę, że magazyny w wielu miejscach są puste, dlatego będzie duże zapotrzebowanie na owoce jagodowe. Zastrzegł on jednak, że choć ceny są w tym roku na dobrym poziomie, to wysokość plonów nie przyniesie sadownikom znacznych zysków.

– Ceny na początku były bardzo słabe. Cena truskawki zaczęła się od 2,50, 2,80, cztery, 4,50 złotych. Truskawka deserowa utrzymywała cenę od ośmiu do dziesięciu, nawet 12 złotych. Agrest już kosztuje ok. 1,80 złotych. Porzeczka kolorowa – też myślę, że to będzie taka sama cena. Dziwna sytuacja jest z porzeczką czarną, bo już są na giełdzie propozycje sześciu, nawet dziesięciu złotych za kilogram. Tylko co z tego, jak większość rolników nie będzie miała w ogóle plonów, dlatego że albo gradobicie, albo przemarznięcie – mówił Gustaw Jędrejek.

W ostatnim czasie Lubelska Izba Rolnicza zaapelowała do resortu rolnictwa o wprowadzenie umów kontraktacyjnych. Przedstawiciele Izby chcą, żeby umowy były zawierane z rolnikami jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zbiorów.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl