fot. Małgorzata Lewicka

W Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże

Jak informuje IMGW, Europa północna oraz częściowo zachodnia i centralna znajdą się w zasięgu niżów z ośrodkami nad Półwyspem Kolskim, południową Skandynawią, Francją i Hiszpanią. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą wyże. Polska stopniowo przejdzie pod wpływ zatoki związanej z płytkim niżem znad południowej Skandynawii, wraz z przemieszczającym się z zachodu na wschód układem frontów atmosferycznych.

Z zachodu będzie napływać polarno-morskie powietrze, przejściowo w obszarze ciepłego wycinka na południu kraju cieplejsze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie powoli rosło.

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże, na północy kraju przelotne opady deszczu. Opady także lokalnie w Karpatach i tam możliwe również burze. Temperatura maksymalna od 19 st., 20 st. nad morzem do 21 st., 24 st. w części północnej kraju i 24 st., 27 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny i porywisty, zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy z piątku na sobotę na południu Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, miejscami burze. W czasie burz wysokość opadów do 15 mm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, tylko na wybrzeżu początkowo miejscami duże i przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 9 st. lokalnie na północnym wschodzie do 11 st., 14 st. na przeważającym obszarze i 16 st. lokalnie na południu. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków zachodnich, a na południu kraju zmienny. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i lokalne burze w południowej połowie kraju. W burzach może spaść do 20 mm deszczu. Temperatura maksymalna od 20 st., 24 st. na północy i północnym wschodzie kraju do 24 st., 27 st. na przeważającym obszarze i 29 st. miejscami na południu i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy kraju z kierunków zachodnich, na pozostałym obszarze z przewagą kierunków południowych. Podczas burz wiatr w porywach do 75 km/h.

W piątek w Warszawie zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Temperatura maksymalna 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 14 st. Wiatr słaby, zmienny. W sobotę zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby, zmienny.

PAP/RIRM

drukuj