W Polsce odbyła się Noc Muzeów

Zakończyła się kolejna Noc Muzeów. TV Trwam udała się z kamerą m.in. na niszczyciel ORP „Błyskawica” i statek-muzeum „Dar Pomorza”.

ORP „Błyskawica” swoją służbę rozpoczął w 1937 roku. Funkcjonował do roku 1967, kiedy to przeszedł awarię kotłowni. Od 1976 roku funkcjonuje jako okręt-muzeum.

– Podoba mi się tu wszystko bo jest takie fajne! Jeszcze nigdy nie byłam na takim okręcie – mówi Maja, uczestniczka Nocy Muzeów.

W Gdańsku obejrzeć można było także żaglowiec „Dar Pomorza”. Pan Jerzy Moszyński pracuje na nim od 20 lat. Dziś to muzeum, wcześniej kursował jako statek szkolnym.

– Wyszkolił 14 tys. studentów na oficerów marynarki handlowej. Studenci spali na dole w hamakach, na międzypokładzie, a stała załoga w kojach, w łóżkach – wyjaśnia pracownik „Daru Pomorza”.

Ci, którzy zdecydowali się odwiedzić Gdańsk mogli dowiedzieć się jak wyglądało życie marynarskie i jakie towary przypływały statkami do Polski.

– To było w XVIII wieku przywożone do Gdańska – gałka muszkatołowa. Za jeden funt, czyli około 0,5 kilograma – wyjaśnia Wawrzyniec Grabusiewicz z Garnizonu Gdańskiego.

Do portu dopływały także materiały czy rękawiczki.

 – Każda szanująca się kobieta musiała mieć parę mitenek. Były używane nie tylko jako ozdoba, ale i ochrona. Czasami były jedwabne, wyszywane, haftowane – mówi Daria Cichowlas z Garnizonu Gdańskiego.

Duża frekwencja podczas Nocy Muzeów dopisała w stolicy. Turyści, ale także warszawiacy chętnie zwiedzali Belweder, gdzie mogli dowiedzieć się jak wygląda codzienne życie pary prezydenckiej oraz jak przebiegają oficjalne wizyty ważnych gości. Zwiedzających przyjęła również Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

W samej warszawskiej Nocy Muzeów wzięło udział 233 placówki, odbyło się także 300 wydarzeń towarzyszących.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl