Polak z sercem. Dary zebrane przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży trafiły do Polaków na Wschodzie

Dobiegła końca II edycja akcji charytatywnej Polak z Sercem, którą zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Ponad 24 tony żywności, przyborów szkolnych i środków czystości trafiło do Polaków mieszkających za wschodnią granicą. Udało się zebrać prawie 35 tysięcy złotych, które przekazano najbardziej potrzebującym rodakom.

Oprócz zbierania darów prowadzono również zbiórki pieniężne zainicjowane przez „Fundację dla młodzieży”. Caritas Polska udostępniła specjalnynumer, pod którym za pośrednictwem SMS-a można było wesprzeć rodaków na Wchodzie. W sumie zebrano ponad 35 tysięcy złotych. Dary i środki finansowe trafiły m.in. do rodzin wielodzietnych, osób chorych, samotnych i starszych żyjących w okolicach Lwowa i Kamieńca Podolskiego na Ukrainie oraz do potrzebujących Polaków w Grodnie i Brześciu na Białorusi. W inicjatywę zaangażowało się ponad 1200 wolontariuszy z 22  diecezji.

„Po sukcesie pierwszej edycji akcji Polak z Sercem, podjęliśmy ją jeszcze raz. Okazało się, że podwoiliśmy wynik z poprzedniego roku. Dobro zaprocentowało i mogliśmy pomóc wielu naszym rodakom za wschodnią granicą” – mówi Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

To już II edycja akcji Polak Sercem. W poprzednim roku zebrano 12 ton żywności w 16 diecezjach. Wówczas w akcji brało udział prawie 600 wolontariuszy.

Część darów, z racji na pandemię, trafiła do podopiecznych braci kapucynów w Warszawie i braci albertynów w Krakowie.

Patronat honorowy nad działaniami objęli: senator RP Maria Koc, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM ks. bp Marek Solarczyk oraz metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

 

Marcin Chmielnicki/KSM

 

drukuj