fot. IPN

Polacy w kraju i zagranicą odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego z okazji Święta Niepodległości 

Jego słowa znają mali i duzi. Towarzyszy podczas ważnych uroczystości patriotycznych, sportowych czy kulturalnych. Hymn Polski śpiewany był dziś w każdym zakątku Polski, a także poza granicami.

Hymn Polski można było dziś usłyszeć w całym kraju. Wielu, w łączności z rodakami, odśpiewało go w swoich domach.

– Co roku zapraszamy wszystkich Polaków w Polsce, ale też i poza granicami gdziekolwiek się znajdują, żeby 11 listopada o godz. 12.00 odśpiewać polski hymn. Polski hymn, który nas najbardziej jednoczy, który pokazuje naszą wspólnotę – mówił Jan Kowalski, dyrektor biura programu „Niepodległa”.

Najpiękniejsze pieśni patriotyczne będzie dziś można usłyszeć w TV Trwam. Od godz. 21.00 rozpoczniemy transmisje koncertu z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego z Kalwarii Zebrzydowskiej.

– Chcemy pieśnią, tekstami mądrymi, zaczerpniętymi z literatury, z historii,  przypomnieć, że Polska, Jej siła pochodzi właśnie od Boga, od wiary naszych ojców i trwania zawsze przy Maryi – podkreślił reżyser i scenarzysta koncertu „Wolność jest w nas” Łukasz Lech.

Dlatego też nie bez powodu najpiękniejsze pieśni patriotyczne wybrzmią z sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – zaznaczył o. dr Konrad Cholewa.

– Również i w naszym charyzmacie bernardyńskim od samego początku istnienia naszej zakonnej prowincji bernardyni byli z Ojczyzną, uczyli ludzi patriotyzmu głosząc Słowo Boże, wspierając ludzi, wspierając naszą Ojczyznę w trudnych dla niej czasach, jakie były w historii – akcentował o. dr Konrad Cholewa.  

Utwory podczas koncertu zaśpiewają wybitni polscy artyści. Wśród nich m.in. Olga Bończyk, Marta Wilk, Marcin Jajkiewicz i Przemysław Niedzielski. Mieczysław Smyda, dyrygent orkiestry Arte Symfoniko, która zagra dzisiejszy koncert w Kalwarii Zebrzydowskiej zaznaczył, że to właśnie hymn Polski ma wielką wartość – zarówno jego melodia, jak i tekst.

– Melodia, ponieważ jest to melodia oparta na polskim tańcu narodowym, na mazurku, dlatego wywołuje takie emocje. Dodatkowo jeszcze tekst, który przypomina nam, że możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, że Polska zawsze w trudnych czasach potrafiła się zjednoczyć, potrafiła się zespolić – powiedział Mieczysław Smyda.  

I właśnie na tym polega wyjątkowość hymnu, że łączy wszystkich Polaków – dodał Piotr Mazur.

–  Jest to pieśń, która pokazuje, że póki jest kilku żyjących Polaków, do tej pory Polska jest, że jak nam się wolność zabiera, to zawsze tę wolność chcemy odzyskiwać, wcześniej czy później ją odzyskujemy. Moim zdaniem to jest kwintesencja hymnu – podkreślił Piotr Mazur.

Słowa Mazurka Dąbrowskiego zostały napisane przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Od 1927 roku został uznany za oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl