fot. pixabay.com

Polacy czekają na przyjęcie ustawy chroniącej odbiorców energii

Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy chroniącej odbiorców energii. „Naszą intencją jest, by został on uchwalony na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu izby” – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller.

Projekt, który został w poniedziałek przyjęty przez rząd, zakłada zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych w przyszłym roku.

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, wskazała na antenie Polskiego Radia, że rozwiązania pozwolą gospodarstwom domowym ograniczyć koszty energii. Jak wyjaśniła, zamrożenie cen będzie obowiązywało do określonego pułapu rocznego zużycia prądu.

– Tyle, ile łącznie płaciliśmy za zużycie wolumenu dwóch tysięcy kilowatogodzin w 2022 roku, to tyle samo zapłacimy w 2023 roku. Każda ilość przekraczają ten wolumen będzie liczona zgodnie z taryfą zatwierdzoną przez URE w końcówce tego roku. W przypadku gospodarstw domowych, w których mieszka osoba niepełnosprawna, mamy zwiększenie zamrożenia bez podwyżki do 2,6 tys. kilowatogodzin. Jeżeli mówimy o rolnikach albo posiadaczach Karty Dużej Rodziny, to limit jest wyższy do trzech tysięcy kilowatogodzin – powiedziała minister Anna Moskwa.

Dodatkowo, dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, wprowadzony zostanie specjalny dodatek elektryczny w wysokości do 1500 złotych.

Z szacunków rządu wynika, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych. Koszt nowego rozwiązania to ok. 23 mld złotych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl