fot. twitter.com

Podziękowania dla honorowych krwiodawców i apel o kontynuowanie oddawania krwi

Oddawanie krwi to dzielenie się dobrem z drugim człowiekiem – mówią honorowi krwiodawcy. Dziś przypada ich święto. Krew jest bezcenna. Mimo trwającej epidemii, chętni cały czas oddają krew. Teraz – w zbliżającym się okresie wakacji – będzie ona jeszcze bardziej potrzebna.

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest 14 czerwca, w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

– Honorowym dawcą krwi może zostać każdy człowiek dobrego serca, który jest zdrowy. Jest to bardzo ważne, że nie można mieć żadnych chorób współistniejących, nie można mieć chorób genetycznych, chorób nowotworowych – mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Sylwia Status, studentka ostatniego roku na kierunku pielęgniarstwa, oddaje krew już po raz siódmy.

– Myślę, że akurat nie patrzyłam na mój zawód, tylko tak z dobroci serca i patrząc na innych, że też oddają, zdecydowałam się przyjść (…). Mogę komuś pomóc, ale i mi może kiedyś być potrzebna ta krew – zaznacza Sylwia Status.

Honorowym dawcą krwi może być osoba między 18. a 65. rokiem życia. Aby oddać krew trzeba być wypoczętym, 24 godziny przed pobraniem nie należy spożywać alkoholu, a ostatni posiłek powinien być lekkostrawny. Najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 Rh -.

– Na przykład grupa 0– to jest tzw. uniwersalna grupa krwi i koncentrat grupy krwinek czerwonych 0 Rh– może być przetoczony każdej osobie, dlatego też tak jest to cenne. Procent osób, które mają grupę 0 Rh– to mniej więcej 6-7 proc., czyli jest to dosyć rzadka grupa krwi – zwraca uwagę dr Małgorzata Antończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

Osoby z tą grupą krwi są najgorszymi biorcami, ponieważ mogą przyjąć tylko tą samą grupę krwi, czyli 0 Rh -. Trzeba jednak pamiętać, że każda oddana grupa krwi jest na wagę złota. Zwłaszcza teraz, kiedy zbliża się okres wakacyjny, na drogach ruch jest wzmożony i dochodzi do większej liczby wypadków. A ważność płytek krwi jest bardzo krótka – wynosi zaledwie 42 dni.

– Nie można mówić o magazynowaniu krwi na przyszłość. Patrząc na ciągłą pracę naszego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, rzeczywiście 72 godziny tj. ten czas, kiedy krew pobrana od dawcy, dokładnie zbadana i następnie przekazana szpitalom jest właśnie w tym czasie. Stąd też apelujemy do wszystkich honorowych dawców, aby także w dniu tego swojego pięknego święta – świętowali go oddając krew dla innych – podkreśla dr n. med. Elżbieta Puacz.

W ten sposób możemy komuś pomóc, nawet ratując życie drugiego człowieka.

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1272061207181053952?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1272061207181053952&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FtyCAZ1bSv%2F

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl