Podręcznik do religii nie będzie dofinansowany

Sejmowa komisji edukacji zajęła się nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Wiceminister resortu edukacji Joanna Berdzik była pytana czy podręcznik do religii będzie mógł być zakupiony w ramach dotacji.

Wiceminister stwierdziła, że „dotacja dotyczy przedmiotów obowiązkowych. Religia nie zalicza się do zajęć obowiązkowych” – podkreśliła. Oznacza to, że za podręcznik do religii zapłaci nie państwo, lecz rodzice.

Poseł Zbigniew Dolata, nie wyklucza, że jest to krok do wyeliminowania religii ze szkoły. Zapowiada, że w drugim czytaniu ustawy zaproponuje poprawkę w tej sprawie.

– To jest rzeczą naturalną. Skoro podręczniki w szkole mają być w pewnym zakresie bezpłatne, to nie rozumiem dlaczego akurat podręcznik do religii miałby być podręcznikiem w pełni odpłatnym. Na pewno zaproponujemy poprawkę w tej sprawie, zresztą zaproponujemy też inne poprawki, bo ta ustawa jest absolutnie kuriozalna. To wygląda na próbę skompromitowania idei bezpłatnego podręcznika – podkreślił Poseł Zbigniew Dolata.

We wrześniu tego roku darmowe podręczniki otrzymają uczniowie klas I szkół podstawowych, za rok – uczniowie klas II, za dwa lata – uczniowie klas III.

Dodatkowo w 2014 r. na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do j. obcego oraz na zakup materiałów ćwiczeniowych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl