By Photograph: JonathunderMedal: Erik Lindberg (1873-1966) - Derivative of File:NobelPrize.JPG, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=58432969

Podmioty z Białorusi, Rosji i Ukrainy laureatami pokojowej Nagrody Nobla za 2022 rok

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali w tym roku szef białoruskiej organizacji „Wiasna” Aleś Bialacki, rosyjskie stowarzyszenie „Memoriał” i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich.

Ekspert ds. międzynarodowych, dr Bogusław Rogalski, ocenia, że tegoroczni laureaci swoją działalnością w pełni zasłużyli na nagrodę. Decyzja Komitetu Noblowskiego pokazuje, iż osoby i instytucje poświęcające swoje życie dla prawdy nie są osamotnione – dodaje ekspert.

Dr Bogusław Rogalski zwraca również uwagę, że uhonorowanie podmiotów z Białorusi, Rosji i Ukrainy zapewni im większą ochronę.

– To podkreśla przede wszystkim znaczenie tego, co dzieje się dzisiaj w dobie wojny na Ukrainie, ataku Władimira Putina. Ma to znaczenie symboliczne, ale też znaczenie wymierne, ponieważ instytucje międzynarodowe takie osoby biorą pod specjalną ochronę. Wówczas w tych państwach trudniej będzie atakować takie organizacje, takie osoby, które walczą o prawa człowieka i wolność w swoim kraju – wyjaśnia ekspert ds. międzynarodowych.

Organizacja „Wiasna” zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka na Białorusi. Stowarzyszenie „Memoriał” bada represje polityczne w czasach ZSRR, w tym wobec Polaków. Z kolei „Centrum Wolności Obywatelskich zajmuje się m.in. promowaniem praw człowieka na Ukrainie.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl