Podlaskie – Otwarto Szlak Orła Białego 

Otwarty w sobotę Szlak Orła Białego w Puszczy Augustowskiej (Podlaskie) upamiętnia często niemal już zapomniane miejsca potyczek. To 80 km trasy – w otoczeniu puszczy oraz augustowskich jezior – które przebyć można pieszo lub rowerem. 

Szlak przygotowało nadleśnictwo Augustów, m.in. dzięki dotacji z funduszy unijnych dotyczących rybactwa. Otwarcie zainaugurował sobotni piknik w Studzienicznej.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Tadeusz Wasilewski powiedział, że szlak powstał po to, by upamiętnić w Puszczy Augustowskiej miejsca ważne w lokalnej historii, bo mijający czas sprawia, że giną one w zbiorowej pamięci. W ich utrwaleniu pomagali historycy znający historię regionu. Miejsca te opisano na 27 tablicach, które umieszczono na szlaku.

Wasilewski dodał, że wyróżniłby na szlaku właśnie miejsca potyczek i mogił powstańców styczniowych czy też miejsca, gdzie w czasie ostatniej wojny spotykali się harcerze. Szlak jest dedykowany głównie młodym ludziom – podkreślił Wasilewski i ocenił, że trasa, która łączy historię i piękno otaczającej przyrody, może być dla nich atrakcyjna.

Szlak składa się z trzech pętli, które są dostosowane do dostępnego czasu bądź kondycji turysty. Jak można przeczytać w opisie trasy, pierwsza pętla spacerowa jest dla rodzin z dziećmi, na pokonanie drugiej trzeba poświęcić cały dzień, a trzecia jest polecana rowerzystom oraz turystom, którzy są wprawieniu w długim wędrowaniu. By ją pokonać, trzeba trzech dni. Zimą znaczne fragmenty drogi można pokonać na nartach biegowych.

Na szlaku znajduje się m.in. Centrum Edukacji Leśnej w Studzienicznej, wieża widokowa, ścieżki edukacyjne, kładka na mokradłach, ale też rekonstrukcje ziemianek z I i II wojny światowej, okopy, mogiły, cmentarze wojenne, miejsca straceń, leśne uroczyska.

Studzieniczna to także sanktuarium maryjne, gdzie początki kultu sięgają XVIII w. W 1999 r. przebywał tam papież Jan Paweł II – w czasie odpoczynku na Suwalszczyźnie.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl