fot. wikipedia

Podlaskie: obchody 100. rocznicy powstania sejneńskiego

Główne uroczystości związane z 100. rocznicą powstania sejneńskiego odbędą się dzisiaj w Sejnach (Podlaskie) przed pomnikiem poświęconym powstańcom.

Powstanie sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn, zajętych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.

23 sierpnia 1919 roku o godz. 3.00 rano rozpoczęło się powstanie. O godz. 6.00 miasto zostało zdobyte przez Polaków. 26 sierpnia z rana Litwini odbili Sejny, ale tylko na kilka godzin. Powstańcy zostali wsparci przez 41. Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.

Obchody rozpoczęły się w sobotę odsłonięciem tablicy poświęconej pojednaniu polsko-litewskiemu. Również w sobotę odbyła się promocja książki prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego „Powstanie Sejneńskie 1919” oraz projekcję filmu dokumentalnego pt. „Rodzina Niepodległej: Powstanie sejneńskie 1919” w reżyserii Stefana Skrzypczaka.

Główne uroczystości 100. rocznicy powstania sejneńskiego rozpoczną się w niedzielę Mszą św. w Bazylice Mniejszej w Sejnach. Potem wszyscy przejdą pod Pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej.

Tereny północno-wschodniej Polski odzyskały swoją niepodległość niemal rok później niż reszta kraju. W Suwałkach stało się to 24 sierpnia 1919 roku, zaś w Sejnach 28 sierpnia.

PAP/RIRM

drukuj