bialystok.ipn.gov.pl

Podlaski Marsz Cieni w hołdzie poległym i pomordowanym w Katyniu Polakom

17 września, w rocznicę sowieckiej agresji, ulicami Białegostoku przeszedł Podlaski Marsz Cieni. To hołd poległym i pomordowanym Polakom w Katyniu.

Podlaski Marsz Cieni organizowany jest dla upamiętnienia polskich oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz policji pomordowanych przez sowietów w 1940 roku w Katyniu.

– Idziemy, aby przypomnieć te wydarzenia kwietniowe. Tragiczne dla żołnierzy Wojska Polskiego, ale też elity narodu – powiedział  Andrzej Bieluczyk, organizator Katyńskiego Marszu Cieni w Białymstoku.

Pochód tworzą członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD. Uczestnicy marszu w milczeniu i skupieniu przechodzą ulicami miasta. W taki sposób oddają hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie. Marsz Cieni ma charakter symboliczny.

– Cień, czyli postać, którą chcemy przywołać, a której już nie ma – poinformowała Urszula Gierasimiuk, Naczelnik Oddziałowego Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku.

Idea Katyńskiego Marszu Cieni powstała w Warszawie. Jednak rozpowszechniła się już w wielu innych polskich miastach. Także właśnie w Białymstoku. Marsz Cieni to żywa lekcja historii – zauważa uczestnik marszu ks. Aleksander Dobroński.

– My poprzez to, że idziemy w historycznych mundurach, w jakiś sposób przypominamy tę tragiczną historię naszych oficerów. Myślę, że dla tych ludzi, których spotykamy po drodze, jest to moment refleksji, zastanowienia, oddania czci – wyjaśnił ks. Aleksander Dobroński.

W najbliższą niedzielę podobne wydarzenie będzie miało miejsce w Warszawie. Katyński Marsz Cieni wyruszy po raz trzynasty tradycyjnie spod Muzeum Wojska Polskiego o godzinie 15.00.

TV Trwam News

drukuj