fot. facebook.com

Podkarpackie: w nadleśnictwie Leżajsk głuszce rozpoczęły okres godowy

W ośrodku hodowlanym głuszców w Nadleśnictwie Leżajsk na Podkarpaciu rozpoczął się okres godowy tych ptaków. Potrwa do maja. „Jest to jedno z najciekawszych zjawisk w przyrodzie” – powiedział w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

„W jego trakcie samiec rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę oraz stroszy skrzydła. Wydaje wtedy odgłos składający się z czterech faz: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Podczas ostatniej głuchnie; od czego właśnie pochodzi nazwa gatunkowa ptaka” – wyjaśnił rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Natomiast kury głuszca podczas toków w hodowli wybierają koguta, a potem wchodzą do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami. Żeby nie dochodziło do walki, koguty są odizolowane od siebie. W hodowli dobór samca przez kury jest kontrolowany; ma to utrzymać m.in. zmienność genetyczną.

Od wielu lat przychówek z leżajskiego ośrodka pomaga w przywróceniu głuszców środowisku. Jego stado podstawowe składa się z głuszców z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, a także z hodowli Nadleśnictwa Wisła oraz Nadleśnictwa Głęboki Bród.

W lasach Nadleśnictwa Leżajsk wolierowa hodowla prowadzona jest od 1994 r. Obecnie znajduje się tam 19 kur i 12 kogutów. Spośród nich siedem ptaków ma geny głuszców z Lasów Janowskich; dwa osobniki dorosłe – kura i kogut oraz pięć młodych osobników.

„Łącznie w latach 2011–2019 do środowiska leśnego wsiedlone zostały 203 ptaki z leżajskiej hodowli. Trafiły one do nadleśnictw Ruszów, Głęboki Bród, Janów Lubelski i Biłgoraj” – przypomniał Edward Marszałek.

Dodał, że leśnicy spodziewają się w tym roku odchować w ośrodku blisko 60 ptaków.

„50 jest przeznaczonych do wsiedleń. Natomiast pozostałe zasilą stada hodowlane” – wyjaśnił rzecznik.

Zwrócił uwagę, że w stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu.

„Zazwyczaj padają ofiarą małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów” – dodał.

W Polsce Lasy Państwowe prowadzą trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku). Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej.

Ośrodek hodowlany w nadleśnictwie Leżajsk składa się z dwóch odchowalni dla pisklaków, 24 zadaszonych boksów oraz 14 osiatkowanych wybiegów. Pozwala to na przetrzymywanie do 50 dorosłych osobników i coroczne wychowywanie ok. 100 młodych ptaków.

W ubiegłym roku zakończono budowę budynku, który stanowi zaplecze dla hodowli. Pełni ona również funkcję edukacyjną; przez lustra weneckie można obserwować ptaki na wybiegach.

Na początku kwietnia w Leżajsku odbędzie się konferencja „Wolierowa hodowla głuszca”. W jej trakcie zostaną przedstawione efekty dotychczasowych działań na rzecz tego gatunku w polskich lasach.

PAP

drukuj