fot. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Podkarpackie: Rozpoczął się kurs podoficerski dla żołnierzy WOT

Ponad 50 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło kurs podoficerski Sonda. To pierwsza edycja szkolenia na Podkarpaciu, które potrwa do połowy grudnia br. – poinformował rzecznik brygady por. Witold Sura.

W kursie podoficerskim oprócz żołnierzy z Podkarpacia udział bierze również pięciu Terytorialsów z brygady WOT z województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak podkreślił por. Witold Sura, przez trzy miesiące żołnierze, którzy zostali zakwalifikowani do szkolenia wezmą udział w intensywnych zajęciach.

To pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce południowo – wschodniej, którzy zostali wyłonieni w postępowaniu rekrutacyjnym i otrzymali szansę udziału w szkoleniu. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy z pododdziałów naszej brygady. Zwieńczeniem zmagań będzie promocja na pierwszy stopień podoficerski” – zaznaczył rzecznik.

Kurs Sonda, jak powiedział por. Witold Sura, to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają w sumie kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w tzw. trybie ciągłym i weekendowym.

Por. Witold Sura wyjaśnił, że nazwa kursu nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to wówczas podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn.

Zdaniem dowódcy podkarpackiej brygady płk. Dariusza Słoty, po zakończeniu szkolenia, każdy z jego uczestników rozpocznie nowy etap służby wojskowej.

Każdy uczestnik kursu zostanie bowiem dowódcą sekcji i przejmie odpowiedzialność za podwładnych. Będą mogli realizować szkolenie wprowadzając swoją wizję taktyczną oraz innowacyjne techniki dowodzenia. Dzięki temu, tak jak nasi poprzednicy będą mogli tworzyć wielkie rzeczy” – dodał płk. Dariusz Słota.

Uczestnicy kursu, aby zostać podoficerem Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizują między innymi zajęcia z przywództwa, regulaminów, łączności, taktyki i szkolenia strzeleckiego. Ponadto odbędą praktyki dowódcze. W czasie zajęć instruktorzy największy nacisk położą na przygotowanie merytoryczne i metodyczne przyszłych dowódców oraz naukę kierowania i dowodzenia sekcją lekkiej piechoty. Na koniec kursu wszyscy żołnierze odbędą egzamin teoretyczny i praktyczny.

PAP

drukuj