Podkarpackie: Nowoczesny sprzęt i szkolenia dla Służby Więziennej

Nowoczesny sprzęt ćwiczebny, środki ochrony osobistej i uzbrojenie o łącznej wartości ponad 480 tys. złotych otrzymała Służba Więzienna na Podkarpaciu. Zaplanowano także szkolenia, m.in. dla grup konwojowych.

Jak poinformował w piątek PAP rzecznik dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie mjr Jarosław Wójtowicz, w tym roku przeznaczono ponad 480 tys. na zakupy sprzętu i prawie 327 tys. zł na inwestycje związane z zabezpieczeniem jednostek. Dodał, że jest to część pieniędzy na modernizację Służby Więziennej w latach 2017-2020.

„To skala niespotykana dotychczas w Służbie Więziennej” – zauważył mjr Jarosław Wójtowicz.

Wśród nowoczesnego sprzętu, jaki trafił do jednostek podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Rzeszowie, są kamizelki kulo- i nożoodporne, zestawy ochraniaczy przeciwuderzeniowych, strzelby gładkolufowe na amunicję gumową, wyrzutniki pocisków gazowych i obezwładniających, kamery inspekcyjne.

Funkcjonariusze SW zostali także doposażeni w biometryczne systemy identyfikacji, systemy tzw. ochrony obwodowej, w tym np. barier podczerwieni, a także urządzenia do prześwietlania bagażu, cyfrowe systemy monitoringu wysokiej rozdzielczości i telewizji IP, zaawansowane systemy cyberbezpieczeństwa.

Dofinansowanie zapewni także funkcjonariuszom z podkarpackich jednostek szkolenia, np. grup konwojowych.

„Wchodzący w ich skład funkcjonariusze muszą umieć reagować na zagrożenie poza jednostką penitencjarną, często na ulicy lub szpitalnym korytarzu, w obecności osób postronnych. Tutaj nie ma miejsca na błędy. Dlatego szkolenia takie są prowadzone regularnie co miesiąc” – wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że na potrzeby takich szkoleń funkcjonariusze zostaną wyposażeni w tzw. broń FX. To pistolety i strzelby, które nie różnią się wagą, rozmiarem, obsługą od prawdziwej broni, ale strzelają amunicją barwiącą.

„Pozwala to przećwiczyć każdy scenariusz użycia broni palnej bez narażania uczestników szkolenia na niebezpieczeństwo. Inwestycje w bezpieczeństwo w każdym wymiarze – osobowym, infrastrukturalnym, cybernetycznym – nigdy nie są inwestycjami niepotrzebnymi” – zauważył mjr Jarosław Wójtowicz.

Przypomniał, że na Służbie Więziennej spoczywa odpowiedzialność nie tylko za zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonariuszom i odsiadującym wyroki, ale przede wszystkim ludziom, którzy przebywają poza murami więzień.

„Współcześni przestępcy, zwłaszcza ci ze zorganizowanych grup, to często osoby, które w swej nielegalnej działalności wykorzystywali najnowsze technologie i nie wahali się przed użyciem przemocy czy broni. Praca z takimi ludźmi, a jest to praca 24 godziny na dobę, nie jest prosta. Wymaga stosowania zabezpieczeń adekwatnych do zagrożenia. Bezpieczeństwo zawsze stanowi priorytet” – podkreślił rzecznik dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Obecne dofinansowanie zakupów sprzętu i szkoleń to część pieniędzy przeznaczonych na modernizację w dwunastu dziedzinach funkcjonowania SW. Cała kwota to ponad 2 mld zł w latach 2017-2020. Ma być za nie kupione nowoczesne uzbrojenie, systemy informatyczne i łączności, urządzenia zabezpieczenia techniczno-ochronnego, tabor samochodowy. Przewidziano także wzmocnienie systemu motywacyjnego dla funkcjonariuszy i pracowników, termomodernizację obiektów i zapewnienie bezpieczeństwa elektroenergetycznego jednostek penitencjarnych.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl