fot. Paweł Palembas

Początek astronomicznej wiosny

Dzisiaj początek astronomicznej wiosny. Jednak na prawdziwie wiosenną pogodę przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Choć dzisiaj pierwszy dzień astronomicznej wiosny, a przez okno wlatują promienie słońca, to jednak temperatury nie przypominają pogody z wiosennej piosenki Skaldów.

– Kalendarzowa, astronomiczna – nic się nie zmieni pod tym względem od razu, choć pod koniec tygodnia, jak mówię, będzie cieplej, w dzień już plus, ale w nocy nadal ujemne temperatury powietrza i dalej tutaj początek kwietnia może nie być zbyt specjalny dla fanów wiosny, a większość z nas pewnie takimi jest – mówi Rafał Maszewski, klimatolog.

Astronomiczną wiosnę rozpoczyna równonoc wiosenna. W tym czasie słońce przechodzi przez tak zwany punkt Barana, tłumaczy astronom Stanisław Rokita.

– A to oznacza, że mamy właśnie równonoc wiosenną, czyli dzień jest równy nocy. Dzień i noc mają po dwanaście godzin, ziemia jest równomiernie oświetlona przez słońce, zarówno półkula północna i południowa – zaznacza.

Co ciekawe, początek astronomicznej wiosny nie wypada zawsze w tym samym czasie.

– Jeśli ktoś jest starszy albo w średnim wieku to doskonale pamięta, że jak był w szkole podstawowej, jeszcze w XX wieku uczono nas, że wiosna astronomiczna rozpoczyna się 21 marca. I tak wtedy faktycznie było – dodaje Stanisław Rokita.

– Wszystko to jest związane z ruchem precesyjnym. Czyli punkt Barana, punkt na orbicie, którym liczymy ten początek wiosny, on się bardzo powoli przesuwa na orbicie, on dokonuje pełnego obiegu w ciągu dwudziestu sześciu tysięcy lat – wskazuje.

Ponad czterysta lat temu dokonano zmian, które pozwalają na podobne przyjście wiosny kalendarzowej i astronomicznej.

– W XVI wieku przeprowadzono reformę kalendarza gregoriańskiego i tam wprowadzono regułę lat przestępnych, którą posługujemy się obecnie.  Ta reguła pozwala nam jakby pilnować tego, żeby początek astronomicznej wiosny wychodził gdzieś w okolicach początku wiosny kalendarzowej, czyli 21 marca – podkreśla Stanisław Rokita.

Od dzisiaj aż do równonocy jesiennej dobą będzie rządził dzień. Oby był on jak najczęściej ciepły i słoneczny.

TV Trwam News/RIRM

drukuj