PAP/Grzegorz Michałowski

PK zleciła analizę śledztw ws. nielegalnych składowisk śmieci

Prokuratura Krajowa zleciła analizę śledztw ws. nielegalnych składowisk śmieci. Decyzja ma związek z nasilającym się w ostatnim czasie problemem niewyjaśnionych pożarów. W ubiegłym tygodniu płonęło m.in. składowisko opon w Trzebini oraz wysypisko w Zgierzu.

Czynności, jakie podjęła Prokuratura mają ustalić ewentualne powiązania pomiędzy podmiotami, co do których zachodzi podejrzenie łamania prawa. Jeżeli tak się stanie, niewykluczone, że śledztwa zostaną połączone.

Podobna praktyka miała już miejsce w przypadku pożarów wysypisk w Zabrzu, Radomsku i Krakowie – przypomina rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

– W związku z zawiadomieniami dotyczącymi pożarów mających miejsce na terenie składowisk, już w pierwszej dekadzie maja 2018 r. Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej dokonał części analizy postępowań przygotowawczych wprowadzonych w tym zakresie. Wynikiem tej analizy była decyzja podjęta 10 maja 2018 r. o połączenie do wspólnego prowadzenia postępowań prowadzonych w Prokuraturze Rejonowej w Zabrzu, Radomsku, Krakowie. Celem tego postępowania będzie ocena prawno-karna podmiotów gospodarczych w związku z nieodpowiednim postępowaniem odpadami. To postępowanie jest obecnie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Tarnobrzegu – informuje Ewa Bialik.

Wyjaśnieniem przyczyn pożarów wysypisk śmieci w Polsce zajmuje się obecnie powołana przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji specgrupa.

W ocenie funkcjonariuszy pożary mogą nie być przypadkowe. Policjanci sprawdzają możliwe wersje zdarzeń. Analizują też motywy potencjalnych sprawców podpaleń.

Od początku roku w Polsce doszło do kilkudziesięciu pożarów wysypisk i sortowni śmieci.

RIRM

drukuj