Pentagon: 1 kwietnia wznowienie wspólnych ćwiczeń z Koreą Płd.

Pentagon poinformował, że doroczne amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe, odroczone na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, zostaną wznowione 1 kwietnia.

W krótkim komunikacie Pentagon powiadomił, że minister obrony James Mattis i jego południowokoreański odpowiednik Song Jung Mu uzgodnili przeprowadzenie manewrów „w skali podobnej do tej z poprzednich lat”.

Korea Północna została powiadomiona o harmonogramie, jak również o „defensywnym charakterze” tych ćwiczeń – zaznaczył Pentagon.

„Nasze wspólne ćwiczenia ukierunkowane są na obronę i nie ma powodu, aby Korea Północna postrzegała je jako prowokację” – oświadczył rzecznik Pentagonu podpułkownik Christopher Logan.

Jak sprecyzował, w ćwiczeniach ma wziąć udział 23,7 tys. żołnierzy amerykańskich i 300 tys. południowokoreańskich. Logan zastrzegł, że manewry nie są odpowiedzią na żadne konkretne działania ze strony Korei Płn., ani na bieżącą sytuację na Półwyspie Koreańskim.

Rozpoczęcie manewrów wojskowych Foal Eagle zaplanowano na 1 kwietnia; mają one potrwać około miesiąca. Z kolei manewry sztabowe Key Resolve będą prowadzone około dwóch tygodni, począwszy od połowy kwietnia – powiedział dziennikarzom we wtorek w Seulu przedstawiciel południowokoreańskiej armii.

Po odroczeniu manewrów na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w styczniu br. Pjongjang zgodził się przeprowadzić pierwsze od ponad dwóch lat oficjalne rozmowy z Seulem, a następnie wysłał swoich zawodników i delegację na igrzyska do Pjongczangu w Korei Płd. Rozmowy doprowadziły do wizyty w marcu delegacji Korei Południowej w Pjongjangu i spotkania z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem.

Kim przedstawił wówczas „zobowiązanie Korei Północnej do natychmiastowego zaprzestania prób balistycznych i jądrowych” i za pośrednictwem delegacji poprosił prezydenta USA Donalda Trumpa o spotkanie. Amerykański prezydent zaaprobował propozycję; szczyt obu przywódców ma odbyć się w maju, ale nie ustalono jeszcze miejsca rozmów.

Szef południowokoreańskiej delegacji i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Korei Płd. Czung Uj Jong powiedział, że pomimo potępienia przez Pjongjang poprzednich manewrów Kim zrozumiał, że sojusznicy muszą kontynuować swe rutynowe wspólne ćwiczenia wojskowe – podaje agencja Reutera.

Pjongjang tego nie potwierdził i zagroził na początku marca, że będzie przeciwdziałać, gdyby Stany Zjednoczone i Korea Płd. kontynuowały ćwiczenia.

Ostatnie wspólne manewry USA i Korea Płd. przeprowadziły na początku grudnia. Pjongjang zagroził wówczas, że ćwiczenia te mogą popchnąć Półwysep Koreański „na skraj wojny nuklearnej”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl