Autorstwa Alexander Wienerberger - Diocesan Archive of Vienna (Diözesanarchiv Wien)/BA Innitzer, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3120021

Parlament Słowenii uznał Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo

Parlament Słowenii przyjął we wtorek deklarację, uznającą Hołodomor, czyli Wielki Głód – klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze – za ludobójstwo narodu ukraińskiego – poinformowała słoweńska prasa.

W deklaracji parlamentarzyści potępiają „akty ludobójstwa, które spowodowały śmierć milionów Ukraińców i wyrządziły wielkie szkody podstawom ukraińskiego społeczeństwa”, a także potępiają i odrzucają „próby fałszowania faktów historycznych” związanych z Hołodomorem.

Deklaracja uznająca Hołodomor za ludobójstwo została przyjęta większością 67 głosów przy poparciu wszystkich ugrupowań parlamentarnych z wyjątkiem Partii Lewicy. Jej przedstawiciel, Matei Vatovec, nazwał dokument „aktem politycznym”, który „opiera się na fałszywych przesłankach”.

Poparcie dla deklaracji wyraził także sekretarz stanu w MSZ Słowenii, Samuel Zbogar, przypominając, że Rosja nadal kradnie ukraińskie zboże i ogranicza eksport do krajów, które tego potrzebują.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podziękował słoweńskiemu parlamentowi za tę decyzję.

„Międzynarodowa koalicja państw zaangażowanych w przywracanie historycznej sprawiedliwości wciąż się umacnia. Razem do prawdy, a więc do odpowiedzialności” – napisał w mediach społecznościowych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl