fot. PAP/EPA

Paragwaj: Kandydat rządzącej partii wygrał wybory prezydenckie

Kandydat rządzącego Stowarzyszenia NarodowoRepublikańskiego (ANR), zwnego także Partią Colorado (PC) Mario Abdo wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Paragwaju – wynika z sondażu exit poll.

Według sondażu przeprowadzonego przez firmę First Analisis y Estudios dla dziennika „ABC Color”, 46-letni Abdo, były senator, uzyskał ok. 51,3 proc. głosów.

Abdo prowadził kampanię pod hasłem walki z korupcją i niskich podatków. Popiera on obecną politykę stymulowania zagranicznych inwestycji i produkcji rolnej. Paragwaj zajmuje czwarte miejsce na liście największych światowych eksporterów soi. Jest też jednym z czołowych eksporterów wołowiny.

Zwycięski kandydat podkreślał podczas kampanii swoje przywiązanie do wartości demokratycznych i praw człowieka i zapowiadał, że „będzie prowadził szeroki ogólnonarodowy dialog”.

Jego najgroźniejszy rywal Efrain Alegre, kandydat centrolewicowej koalicji GANAR, otrzymał – według sondażu – 39,5 proc. głosów.

Przeciwnicy Abdo podkreślają, że pochodzi on z konserwatywnej rodziny a jego ojciec był prywatnym sekretarzem dyktatora Alfredo Stroessnera, który rządził żelazną ręką Paragwajem przez 35 lat.

„Abdo jest synem dyktatury i nie sądzę, że będzie dobrze rządził” – powiedział jeden z wyborców, 45-letni Mario Gonzales po drodze do lokalu wyborczego w stolicy kraju Asuncion.

Dotychczasowy prezydent Horacio Cortes próbował bezskutecznie doprowadzić do zmiany konstytucji, tak aby mógł się ubiegać o drugą kadencję. W niedzielę zdobył mandat senatora.

Oficjalne wyniki wyborów mają być opublikowane w poniedziałek nad ranem czasu polskiego.

PAP/RIRM

drukuj