prezydent.pl

Para Prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przyjęli we wtorek od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Niech to światło będzie symbolem łączności harcerskich serc, tak jak łączą się serca Polaków – powiedział szef państwa polskiego.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju przekazali harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego. W wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele innych organizacji harcerskich i skautowych.

W tym roku światło do Polski przekazali skauci słowaccy pod hasłem „Światło, które łączy”.

Prezydent nawiązał w tym kontekście także do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku patrzymy także na to światło, jako na światło, które łączy nas harcerzy, Polaków – mówił Andrzej Duda.

– Nie tylko tych, którzy na co dzień mieszkają w Polsce, ale także naszych druhów na Litwie w Wilnie, ale także naszych druhów na Wołyniu na Ukrainie, którzy to światło do siebie zabierają. Niech to światło będzie symbolem łączności tych harcerskich serc, tak jak łączą się serca Polaków. Rok 2018, sto lat po 1918 – także niezwykle ważnym rokiem dla wszystkich polskich harcerzy, bo to wtedy jednoczył się ruch harcerski w Polsce, ale to wtedy właśnie ci harcerze byli tymi, którzy tą wolność i niepodległość dla Polski i dla Polaków wywalczyli, ginąc na frontach I wojny światowej, walcząc w Legionach. To były te początki ruchu skautowego, ruchu harcerskiego w Polsce – zaznaczył prezydent.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r.  Polscy harcerze tradycyjnie dostają światło od słowackich skautów.

Odbierają je naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. W tym roku uroczyste przekazanie odbyło się na Słowacji.

 

RIRM

drukuj